A A+ A++

W ubiegłym tygodniu na poligonie w Drawsku Pomorskim zakończono pełne badania poligonowe partii przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun. Wystrzelono osiem rakiet, wszystkie pociski trafiły w cele. Dzięki temu pociski z partii zaplanowanej pierwotnie na 2020 rok, w liczbie około 300 sztuk, będą mogły zostać przekazane Siłom Zbrojnym RP.

„Biorąc pod uwagę kapryśne warunki atmosferyczne trzeba zauważyć, że pociski rakietowe Piorun wykazały się dużą skutecznością rażenia celów”, powiedział p. Marcin Ożóg, Członek Zarządu MESKO S.A. do spraw produkcji, który osobiście nadzorował realizację badań. „Jako wieloletni producent rakiet przeciwlotniczych, dokładamy wszelkich starań, aby w ręce żołnierzy trafiał sprzęt nie tylko o najwyższych parametrach użytkowych, ale również niezawodny. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdzają, że produkowane w MESKO pociski rakietowe spełniają te wymagania. W związku z tym mamy nadzieję, że kolejne dostawy rakiet Piorun trafią do Sił Zbrojnych jeszcze w tym roku.”

Będzie to już trzecia dostawa zestawów Piorun, realizowana na podstawie umowy z 2016 roku. Pierwszą, obejmującą ponad 100 rakiet przeprowadzono w 2018 roku, kilkaset kolejnych dostarczono w marcu br. Zgodnie z umową z 2016 roku spółka Mesko, będąca producentem Piorunów, ma dostarczyć łącznie 420 mechanizmów startowych i 1,3 tysiąca pocisków rakietowych.

Opracowany przez MESKO we współpracy z CRW Telesystem-Mesko i WAT nowej generacji przenośny zestaw przeciwlotniczy, powstał z wykorzystaniem doświadczeń używanego w Siłach Zbrojnych RP zestawu Grom. Dysponuje on nową głowicą samonaprowadzającą na podczerwień o zwiększonej odporności na zakłócenia i podwyższonych zdolnościach zwalczania celów o niskich sygnaturach termicznych, takich jak bezzałogowce.

Mechanizm startowy Pioruna jest też wyposażony w optoelektroniczny system naprowadzania, pozwalający na operowanie w dzień i w nocy, także w trudnych warunkach atmosferycznych. Wreszcie, pocisk jest programowany przed startem, dzięki czemu jego działanie dostosowywane jest do konkretnego celu, jaki jest zwalczany w danej sytuacji. Piorun może zwalczać cele na dystansach do 6,5 km i pułapie do 4 km.

Fot. Mesko.

Pociski Piorun mogą być odpalane z wyrzutni przenośnych, ale też z zestawów przeciwlotniczych takich jak wykorzystywane już w dużej liczbie w Wojskach Lądowych samobieżne Poprad czy wprowadzane do jednostek obrony powietrznej Sił Powietrznych zestawy Pilica. W ten sposób zwiększają one zdolności tych zestawów.

Docelowo zestawy Piorun będą używane nie tylko w wojskach operacyjnych, ale też w Wojskach Obrony Terytorialnej, które planują stworzenie pododdziałów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu. Najpierw jednak do WOT mają trafić starsze zestawy Grom, które w jednostkach podległych Dowództwu Generalnemu RSZ będą zastępowane przez Pioruny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKONKURSY NA DYREKTORÓW ŁOK I BIBLIOTEKI
Następny artykułKobi – spokojny psiak poszukuje domu