Środa, 26 października 2022 roku na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Pińczowa. Był to dzień pełen wzruszeń upamiętniających Żydów z Ziemi Pińczowskiej – ofiar niemieckich zbrodni, w 80. rocznicę “Aktion Reinhardt”.
Obchody zostały podzielone na trzy osobne bloki.
Punktem kulminacyjnym pierwszej części obchodów było odsłonięcie tablicy upamiętniającej pińczowskich Żydów wywiezionych w 1942 r. do obozu zagłady w Treblince oraz otwarcie wystawy w Synagodze Starej “Żydzi – przedwojenni mieszkańcy Pińczowa”
Gościem honorowym uroczystości była pani Jadwiga Gałązka – członkini Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Warszawie, przebywająca jako dziecko w Pińczowie podczas wydarzeń 1942 r.
Druga część uroczystości odbyła się w sali kinowej Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury.
Rozpoczęła ją krótka prelekcja pani Renaty Urban, historyka – judaisty z Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Jej tematem była historia społeczności żydowskiej w Pińczowie.
Wzruszającym momentem było spotkanie z panią Jadwigą Gałązką – członkinią Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu w Warszawie, która opowiedziała nam o swoich przeżyciach związanych z wydarzeniami, które miały miejsce w 1942 roku.
Podczas uroczystości pani dyrektor Muzeum Justyna Dziadek zaprezentowała dwa nowe wydawnictwa, które ukazały się w ramach obchodów. Broszurę – “Historia Społeczności Żydowskiej w Pińczowie” wydaną staraniem Muzeum Regionalne w Pińczowie oraz Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów oraz przewodnik historyczny “Synagoga w Pińczowie” wydany staraniem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów, Muzeum Regionalne w Pińczowie oraz Stowarzyszenia Muzealników Polskich Oddział Świętokrzyski.
Drugą część wydarzenia zakończyła degustacja kuchni żydowskiej.
W ostatnim bloku obchodów upamiętniających Żydów z Ziemi Pińczowskiej był koncert zespołu klezmerskiego “Chmielnikers”. Przed pińczowską publicznością wystąpili: Krzysztof Korban ? akordeon, Patrycja Michalska ? wokal, Beata Misztal ? skrzypce, Michał Siemieniec ? klarnet, Natalia Jaworska- kachon, Adam Szymkiewicz ? kontrabas.
W obchodach 80. rocznicy “Aktion Reinhardt” udział wzięli: dr Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyski, Beata Kita – wiceburmistrz Pińczowa, ks. Jan Staworzyński ? dziekan Pińczowskiego Dekanatu, Paweł Grabiec z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach, doktor Maciej Korkuć z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, samorządowcy, młodzież szkolna i mieszkańcy Pińczowa.
Organizatorami wydarzenia byli:
Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów pan Włodzimierz Badurak i Muzeum Regionalne w Pińczowie.
Współorganizatorami – Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie.
Dyrekcja Muzeum Regionalnego w Pińczowie dziękuje tą drogą pani Iwonie Senderowskiej – dyrektorce Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury za pomoc w organizacji całego wydarzenia oraz uczniom Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Pińczowie za pomoc w przygotowaniu wernisażu wystawy.
Więcej zdjęć z obchodów znajdują się w naszej GALERII
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS