A A+ A++

Szymon Kuc, mieszkaniec pińczowskiego Podgórza, został koordynatorem wojewódzkim ogólnopolskiego programu Pierwszy Ratownik. Ta inicjatywa, opierając się na międzynarodowej idei First Responder, ma kluczowe znaczenie dla szybkiej i skutecznej reakcji w sytuacji zagrożenia życia.

Pojęcie First Responder (ang. pierwszy reagujący) wywodzi się z lat 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych i odnosi się do osób z odpowiednim przeszkoleniem, które jako pierwsze przybywają na miejsce wypadku lub nagłego zdarzenia, aby udzielić pomocy przed przyjazdem specjalistycznych służb ratunkowych. W zależności od sytuacji, mogą to być policjanci, strażacy, ratownicy medyczni czy nawet pracownicy służb publicznych?.

W Polsce program Pierwszy Ratownik, tworzony przez Związek OSP RP, jest adaptacją tej idei, dostosowaną do lokalnych potrzeb i specyfiki. Wyróżnia się on szczególnym naciskiem na szkolenie i przygotowanie wolontariuszy oraz profesjonalistów z różnych dziedzin, by mogli oni efektywnie wspierać społeczności lokalne w przypadku nagłych zdarzeń.

Ważność tej inicjatywy podkreśla statystyka: szybkość reakcji na wypadki i nagłe zdarzenia zdrowotne ma kluczowe znaczenie dla przeżycia i ograniczenia długotrwałych konsekwencji dla zdrowia. Badania wskazują, że pierwsze minuty po wypadku są decydujące dla zapewnienia skutecznej pomocy przedmedycznej. W kontekście wiejskim i odległych terenów, gdzie dostęp do profesjonalnych służb ratunkowych może być utrudniony, rola Pierwszego Ratownika staje się jeszcze bardziej istotna?.

Szymon Kuc, w roli koordynatora wojewódzkiego, będzie odpowiedzialny za organizację szkoleń, koordynację działań ratowniczych i promowaniu wiedzy na temat pierwszej pomocy wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego i okolic. Jako ratownik przedmedyczny i wiceprezes-naczelnik w Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagajowie, Szymon wnosi ze sobą bogate doświadczenie i zrozumienie potrzeb społeczności lokalnych w zakresie bezpieczeństwa i pomocy w nagłych wypadkach.

Wiedza i umiejętności nabyte podczas szkoleń Pierwszego Ratownika mogą uratować życie. Ważne jest, by jak najwięcej osób w naszej społeczności posiadało te kompetencje. Każda minuta, a nawet sekunda, może decydować o życiu i zdrowiu,” mówi Szymon Kuc, podkreślając znaczenie programu dla lokalnej społeczności.

Inicjatywa Pierwszy Ratownik to krok w kierunku budowania bezpieczniejszej przyszłości dla wszystkich mieszkańców Pińczowa i okolic. Poprzez edukację, szkolenia i wzmacnianie lokalnych społeczności, możemy wspólnie pracować na rzecz minimalizowania skutków niespodziewanych wypadków i zdarzeń zdrowotnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Milionerzy”. Co dawna terminologia określała jako: mianujący, rodzący, dawający, oskarżający, odbierający, wzywający?
Następny artykułAlonso nie widzi szans na odejście Verstappena z Red Bulla