Pilotaż programu dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych potrwa dłużej, do 30 czerwca 2025 r., a nie jak dotychczas planowano do końca czerwca br. – wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który w czwartek skierowano do konsultacji.
Chodzi o zmieniony projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin.
Program stanowi odpowiedź na zagrożenia wynikające z częstego korzystania przez młode osoby z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak: komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne. W ramach programu w specjalistycznych ośrodkach najmłodsi i ich bliscy otrzymują bezpłatnie pomoc psychologiczną.
Resort podał w uzasadnieniu projektu, że pilotaż jest realizowany w 12 ośrodkach. Pierwsza umowa zawarta została pod koniec grudnia 2021 r.
Zgodnie z danymi przekazanymi z oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia, liczba osób objętych programem systematycznie wzrasta. Według stanu na 1 lutego 2024 r. program pilotażowy objął łącznie 7460 osób, w tym 4680 dzieci i młodzieży.
Uzależnienia Polaków wciaż wyzwaniem zdrowia publicznego
Celem programu pilotażowego – jak podnosi MZ – jest praktyczne sprawdzenie sposobu organizacji opieki nad pacjentami problemowo korzystającymi z nowych technologii cyfrowych i ich rodzin, w tym zapewnienie odpowiednich świadczeń zdrowotnych tej grupie. Wyniki zostaną wykorzystane do poprawy jakości i efektywności leczenia.
Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)
Źródła:
PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS