A A+ A++
Fotoplastykon ze zdjęciami dawnej Piły to kolejna nasza propozycja kulturalna w nowej Strefie Rekreacji przy Starostwie Powiatowym w Pile. Obejrzeć w nim można 45 unikatowych zdjęć ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile.

Fotoplastykon dotarł do Piły dzięki Fundacji Koncept Kultura, która go zbudowała, jest mobilny i jeździ po całym kraju. Fotoplastykon jest podświetlany po zmierzchu, posiada specjalne drewniane stopnie dla dzieci i osób niskiego wzrostu. Znajduje się w nim 5 stanowisk, w których można oglądać opisane zdjęcia. Jest bezpłatny i czynny całą dobę. W Pile będzie do 30 października.

– Cały czas organizujemy w tym miejscu ciekawą ofertę kulturalną dla mieszkańców, niedawno były to koncerty, teraz mamy fotoplastykon. Z pewnością zainteresuje on wielu mieszkańców, polecam go również młodzieży jako ciekawą lekcję historii Piły – mówi Eligiusz Komarowski starosta pilski. 

Fotoplastykony zyskały popularność w połowie XIX wieku, zanim jeszcze pojawiło się kino. Zdjęcia w nim zamieszczane umożliwiały ludziom poznawanie dalekiego świata.
– Z naszym fotoplastykonem jeździmy już 6 lat po kraju. Teraz trafił do Piły, w piękne i dostępne dla wszystkich miejsce – wyjaśnia Zygmunt Fit, wiceprezes zarządu Fundacji Koncept Kultura.

Wyboru zdjęć do fotoplastykonu dokonał Marek Fijałkowski, historyk, starszy kustosz Muzeum Okręgowego w Pile.
– Nie było to łatwe. Piła istnieje od XV wieku i jest miastem królewskim. Przez większość lat była jednak miastem drewnianym, a nie murowanym, przez wiele wieków zamieszkanym przez Polaków, Niemców i Żydów. Dwa ważne miejsca polskości to z pewnością kościół Świętych Janów, dom w którym urodził się Stanisław Staszic, a później Konsulat RP, czy Chór Halka. Niewiele zabytków po II wojnie zostało, dlatego warto je zobaczyć – opowiada.  

Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość obejrzenia wystawy z przewodnikiem po wcześniejszej rezerwacji, kontakt Marek Fijałkowski, tel. 605 667 388.

Projekt realizuje Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile, został on dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiła: Święto Dyni w Dobrzyniewie
Następny artykułNiezwykła Róża na Astrowej