– Kiedy tak jak dziś jest niepewność bytu, szukamy otuchy w przyjaznych miejscach, w tym w kulturze. Kultura uwrażliwia i przypomina, że musimy patrzeć na siebie szczególnie przyjaźnie. Bardzo się cieszę, że aż 35 artystów, mimo trudności, mimo pandemii, zmobilizowało się i udostępniło swoje prace na tę wyjątkową wystawę – mówił podczas wernisażu Edmund Wolski, dyrektor BWAiUP w Pile.
– Chciałbym podziękować całemu środowisku pilskich artystów. Kultura łagodzi obyczaje, sztuka łagodzi obyczaje, a trudne warunki kształtują charakter, nawet tak wrażliwych ludzi, jak ludzie kultury – mówił starosta pilski Eligiusz Komarowski.
Podczas wernisażu Starosta Pilski poinformował też, że już niebawem na mapę kulturalną Piły i Powiatu Pilskiego, powróci dawne Kino ISKRA. Remont budynku przy ul. Kilińskiego jest już na ukończeniu.
– Jestem dumny z tego, że jako Powiat Pilski wspieramy rewitalizację kolebki naszej kultury, ważnego miejsca naszej powojennej historii. Będzie to piękny budynek i piękne miejsce do różnych działań w zakresie kultury – dodał starosta.
Na Salonie Pilskim swoje prace prezentują:
Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Danuta Grabowska, Robert Judycki, Anna Kluza, Agnieszka Kołcon, Wacław Kubski, Anna Lejba, Hanna Łastowska-Semrau, Wiktoria Łuszczewska, Krzysztof Madera, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Joanna Naranowicz, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Tomasz Perlicjan, Barbara Pierzgalska-Grams, Anna Mrosczok-Podolak, Andrzej Podolak, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Ewa Rudnicka, Piotr Spek, Marta Tomaszewska-Gruszka, Andrzej Tomaszewski, Agnieszka Ulanowska, Elżbieta Wasyłyk, Iwona Widawska-Kubska, Renata Wojnarowicz oraz Dariusz Zatoka.
Prezentacji przyświecają słowa Tadeusza Kantora „Obraz jako wydzielina wnętrza”.
– Zapraszam wszystkich do obejrzenia wystawy, do głębokich przemyśleń, do wyciagnięcia wniosków i zainteresowania się sztuką. Zachęcam do tego, aby znajdować tę wydzielinę, która dodaje nadziei i upiększa otoczenie – mówi kurator wystawy, prof. Elżbietą Wasyłyk.
Wystawa będzie czynna do 12 lutego. Narazie można ją oglądać jedynie on-line. Być może po 18 stycznia Rząd złagodzi obostrzenia i będzie możliwość indywidualnego zwiedzania.
Zobacz relację z wernisażu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS