W nowym badaniu naukowym opublikowanym na łamach “Nature Metabolism” grupa ekspertów skupiła się na naturalnym składniku, który może pomóc w opóźnieniu starzenia się mięśni i zachowaniu ich dobrej kondycji. Roślinny alkaloid występuje naturalnie między innymi w kawie, a jego inne prozdrowotne właściwości są znane od dawna.
Międzynarodowe konsorcjum badawcze dokonało odkrycia na temat tego, że naturalny związek obecny m.in. w kawie może być pomocny w kwestii poprawy zdrowia i funkcjonowania mięśni. Wcześniejsze badania na temat tego roślinnego alkaloidu, jakim jest trygonelina, wykazały także inne jej pozytywne dla ludzkiego zdrowia właściwości.
Nowe analizy oparto na wcześniejszych badaniach dotyczących sarkopenii – stanu, który charakteryzuje się utratą masy mięśni szkieletowych oraz ich funkcji. Schorzenie dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, ale nie tylko – wiąże się także na przykład z otyłością. W nowej pracy naukowcy skupili się na związkach, które mają wpływ na prawidłowe działanie mięśni. Odkryto, że znana już badaczom z innych właściwości prozdrowotnych trygonelina, występująca naturalnie m.in. w kawie oraz kozieradce, ma duży wpływ także na wsparcie właśnie tkanki mięśniowej.
Chodzi o to, że jest ona powiązana z NAD+, czyli koenzymem naturalnie występującym w organizmie – kluczowym składnikiem komórek. Odkrycie NAD+, pochodnej witaminy B3, stanowiło przełom w poszukiwaniu sekretu długowieczności ze względu na jego “odmładzające” właściwości. Teraz eksperci przeanalizowali jego powiązania z trygoneliną.
– Funkcje trygoneliny w metabolizmie komórkowym i jej zastosowania dotyczące zdrowia mięśni podczas starzenia się otwierają nowe obiecujące możliwości – powiedział Jerome Feige, szef działu zdrowia fizycznego w Nestlé Research.
Trygonelina znana jest badaczom od dłuższego czasu. Roślinny alkaloid występuje m.in. w kawie, kozieradce i rzodkiewce. Wiadomo już, że poprawia zdolności poznawcze, w tym pamięciowe, jest też przydatna podczas hamowania procesów zapalnych w układzie nerwowym. Teraz dokonano kolejnych odkryć na temat jej właściwości.
– Nasze odkrycia poszerzają obecne zrozumienie metabolizmu NAD+, wraz z odkryciem trygoneliny jako nowego prekursora NAD+. Badania te zwiększają potencjał ustanawiania interwencji z witaminami produkującymi NAD+ zarówno dla długowieczności, jak i radzenia sobie z chorobami związanymi z wiekiem – powiedział jeden z badaczy, adiunkt Vincenzo Sorrentino z Healthy Longevity Translational Research Programme w NUS Medicine.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS