A A+ A++

zdj. przesłane przez Czytelników

Zima spędza sen z powiek nie tylko kierowcom. Zaspy śniegu na chodnikach to zmora pieszych.
– Dzieci autobusami dojeżdżają do szkoły. Dzisiaj wracam z pracy, a na kaloryferze spodnie i skarpety. Pytam, co się stało? A syn mówi, że na przystanku przy szkole miał śniegu do kolan. Wieś istnieje od 1595 roku. Mamy 2023. Przybyło ulic i samochodów, a co z pieszymi? Wszyscy płacą podatki, a wygląda jak w zeszłym stuleciu – pani Magdalena z Balina nie kryje zdenerwowania.

Nie ona jedyna. Nasi Czytelnicy przesyłają zdjęcia także z innych miejsc powiatu chrzanowskiego – osiedla Widokowego w Trzebini, ulicy Pogorskiej, Kadłubek, Siennej w Chrzanowie.
– Pług odśnieża ulice i zwały śniegu lądują na poboczu. Nie ma jak chodzić. Mamy fruwać? – padają pytania.

Kto odpowiada za odśnieżanie chodników? Przepisy mówią, że właściciele przyległych posesji, co precyzuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego oraz z chodników położonych wzdłuż nieruchomości powinien być realizowany codziennie do godz. 8, a w przypadku intensywnych opadów śniegu – w ciągu 6 godzin od ustania opadów.

Ale co ważne – prawo precyzuje, co oznacza chodnik przylegający do nieruchomości. Musi on stykać się z działką lub budynkiem. Jeśli pomiędzy np. ogrodzeniem a chodnikiem jest nawet kilka centymetrów trawnika czy też znajduje się np. rów melioracyjny, za chodnik nie odpowiada już właściciel nieruchomości, ale gmina.

Jak podaje „Gazeta Prawna”, należy pamiętać o sentencji uchwały Sądu Najwyższego z 24 listopada 2017 roku (III CZP 38/17). SN stwierdził, że to gmina ponosi odpowiedzialność za szkodę wynikającą z nieuprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, w sytuacji nienależytego sprawowania nadzoru nad wykonaniem przez właściciela obowiązku wynikającego ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Co to oznacza? Otóż w pierwszej kolejności właściciel odpowiada za odpowiedni stan chodnika. Jednak to gmina musi sprawować nadzór nad realizowaniem tego obowiązku. To właśnie samorząd powinien w sposób należyty nadzorować dochowanie staranności w zakresie odśnieżania. Zaniedbania w tym zakresie mogą uwolnić właściciela od odpowiedzialności, np. za szkodę na osobie spowodowaną poślizgnięciem się na nieodśnieżonym chodniku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiblioteka w Katowicach nagle odwołała spotkanie z Anouk Herman. “To miasto otwarte na różnorodność?”
Następny artykułJak się przygotować do rozwodu, ile kosztuje prawnik rozwodowy i jak wybrać odpowiedniego?