A A+ A++

Pies moskiewski stróżujący — kawałek historii

Moskiewskie stróżujące (https://zwierzaki.pl/moskiewski-strozujacy) to jedna z najbardziej cenionych ras psów, zaliczanych do grupy górskich molosów. Posiadane przez nie wyjątkowe cechy, takie jak siła, pewność i odwaga, to nieodzowne przymioty psa, którego zadaniem jest bronić stada czy swojego właściciela i jego rodziny. Pierwotnie jednak moskiewskie stróżujące nie miały być domowym pupilem.

Historia psów moskiewskich stróżujących ma swoje początki tam, gdzie zakończyła się II wojna światowa. Powracająca z frontu armia czerwona prowadziła ze sobą różne rasy psów, traktowane jako zdobycze wojenne. W drugiej połowie lat 40 rozpoczęto prace w rosyjskich laboratoriach nad stworzeniem rodzimej, silnej rasy psów, dedykowanych służbie policyjnej lub wojskowej, nad którymi sprawowało pieczę grono doświadczonych kynologów i genetyków. Główne cechy, którymi motywowano wybór ras przeznaczonych do krzyżówki, to inteligencja, łatwość uczenia się, a także odporność na trudne warunki klimatyczne. Osobniki, które zdradzały obecność niepożądanych cech, takich jak luźne powieki, nadmierna agresja czy problemy ze stawami, odziedziczonych po swoich przodkach, bezwzględnie eliminowano. W końcu rezultat prowadzonych badań uznano za zadowalający i w roku 1985 moskiewski stróżujący został przyjęty w poczet ras oficjalnie uznawanych przez Rosyjską Federację Kynologiczną, zrzeszającą hodowców z całego kraju. Krzyżowanie zostało zakończone.

Więcej, o różnych rasach psów, przeczytasz w serwisie Zwierzaki!

Psy moskiewskie stróżujące — krótka charakterystyka

W związku ze swoją genezą psy moskiewskie stróżujące odznaczają się znacznymi gabarytami. Waga samca to blisko 60 kg, suki natomiast od 45 kg wzwyż. Niezwykła, wyjątkowa budowa daje się zauważyć już u szczeniąt, które osiągają nadprzeciętne dla tego etapu rozwoju rozmiary. Pies moskiewski stróżujący kojarzony jest głównie z umaszczeniem o białej barwie, znaczonej brązowymi, czasem prawie czarnymi łatami. Sierść tych zwierząt jest bardzo gęsta, długa szata obecna jest zarówno u szczeniąt, jak i u osobników dorosłych.

Nie da się jednoznacznie określić jednego wzorca dla charakteru psa moskiewskiego stróżującego, jednak ze względu na jego pochodzenie i geny pierwowzorów, można wyróżnić takie cechy jak niezależne usposobienie, odwaga, wytrzymałość, bystrość i silnie rozbudowane poczucie terytorialnej przynależności. Wszystkie te elementy składają się na obraz psa niezwykle silnego, gotowego do obrony swojego stada czy pozostawionego mu pod opieką domu.

Moskiewski stróżujący — czego potrzebuje

Ze względu na swoją żywiołową, pełną energii naturę, wspartą niemożliwą do przeoczenia masywną budową ciała, psy moskiewskie potrzebują otwartej przestrzeni, która umożliwi im efektywne spożytkowanie swoich sił na świeżym powietrzu. Jego zwinność i spora inteligencja pozwalają mu na czujne sprawowanie pieczy nad powierzonym mu terenem, jednak ze względu na silnie rozwinięty instynkt terytorialny, należy zadbać o właściwe zabezpieczenie terenu, żeby uniemożliwić zwierzęciu samodzielne oddalanie się na duże odległości.

O ile pielęgnacja tego psa wymaga jedynie czesania sierści raz na kilka tygodni, o tyle sposób żywienia wymaga dokładnej analizy składu podawanych zwierzęciu posiłków. Szczeniaki rasy moskiewskiej, dla prawidłowego rozwoju, potrzebują dużej ilości białka. W diecie zalecana jest wysokogatunkowa karma sucha o jak najniższej zawartości zboża. Sporą popularnością cieszy się także moda na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa typu molos i pasterskiego. Jedną z najczęściej stosowanych i cieszących się największym uznaniem w tych przypadkach diet jest dieta BARF.

Imiona dla psa — jak nazwać stróża

Wybierając imię dla psa (https://zwierzaki.pl/imiona-dla-psa), reprezentującego rasę moskiewskiego stróżującego, warto wziąć pod uwagę jego naturę i indywidualne usposobienie. Jako zwierzę o dużych gabarytach i nieprzeciętnym charakterze, powinno ono posiadać imię, które odda jego podstawowe cechy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNocna przejażdżka pijanego traktorzysty w gminie Grębów. Grozi mu 2 lata pozbawienia wolności
Następny artykułNieodpłatne przekazanie majątku ruchomego do spółdzielni socjalnej