W Polsce zapadł pierwszy wyrok skazujący w sprawie przekazania przez władze gminy danych obywateli Poczcie Polskiej, która miała organizować tzw. wybory kopertowe w 2020 roku.
W kwietniu 2020 roku do samorządów dotarły anonimowe wiadomości e-mail, podpisane jedynie “Poczta Polska”, zawierające żądanie przekazania w terminie dwóch dni danych wyborców na podstawie decyzji premiera. Rejestry, zawierające numery PESEL, kody pocztowe, adresy zamieszkania, imiona i nazwiska, były potrzebne do organizacji wyborów 10 maja drogą korespondencyjną.
Wielu wójtów, burmistrzów i prezydentów miast od razu zadeklarowało, że danych nie przekażą. Na Limanowszczyźnie samorządowcy podjęli wspólną decyzję w ramach konwentu wójtów i burmistrzów. Urzędy 10 gmin wiejskich oraz 2 miast na terenie powiatu limanowskiego przekazały dane swoich mieszkańców.
W skali ogólnopolskiej sprawą zajęła się Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Co ciekawe, gmina Dobra była jednym z pierwszych 11 samorządów w kraju, co do których złożono do prokuratury zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.
Po niespełna dwóch latach sąd w Wągrowcu uznał, że wójt gminy Wapno działał niezgodnie z prawem, przekazując dane wyborców Poczcie Polskiej.
– Gdy zostałem wezwany do prokuratury, powiem szczerze, trochę się zdziwiłem, bo jeśli przychodzi wezwanie do wydania danych, z podstawą prawną od wojewody i premiera, to nigdy w życiu bym nie przypuszczał, że ta podstawa prawna może być wadliwa – mówi Maciej Kędzierski, wójt niewielkiej gminy Wapno w Wielkopolsce, w rozmowie z Gazetą Wyborczą. – Na rozprawie powiedziałem, że jakikolwiek wyrok będzie, przyjmę go z pokorą. Ale nie ukrywam, że mam dużo żalu, że powstał taki chaos prawny, do którego zostałem wciągnięty. W Polsce, która jest w Unii Europejskiej, takich bubli prawnych nie powinno być – ocenia.
Jak podaje GW, na 206 zawiadomień, które do prokuratury złożyła Sieć Obywatelska Watchdog Polska, na razie wszczęto śledztwo w dziewięciu sprawach, w 178 przypadkach odmówiono wszczęcia, prawnicy Watchdog Polska wysłali 176 zażaleń na odmowę. Około 130 takich spraw czeka zbiorczo na rozstrzygnięcie w Sądzie Rejonowym w Szamotułach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS