A A+ A++

W warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym został uruchomiony pierwszy w Polsce program skoordynowanej opieki nad pacjentem z rakiem prostaty.

Epidemia raka prostaty w Polsce

Rak stercza to najczęstszy nowotwór mężczyzn i w ostatnich latach Polska jest państwem o największej dynamice wzrostu śmiertelności z powodu raka prostaty w całej Unii Europejskiej. Niedługo będziemy mieli epidemię raka gruczołu krokowego. WIM postanowił zareagować szybko i tworzy Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty. To pierwsze takie centrum w Polsce – mówiła podczas otwarcia Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty ppłk. dr n. med. Agnieszka Grabińska, specjalistka urologii WIM-PIB.

Jak zapewniają specjaliści wczesne wykrycie raka prostaty zapewnia przeżywalność na poziomie 99,8%. Niestety od podejrzenia nowotworu  do rozpoznania i rozpoczęcia leczenia często upływa wiele czasu. Otwarte Centrum ma się przyczynić do zmiany ponurych polskich statystyk.

Najlepsze praktyki w leczeniu raka prostaty

– Dla Wojskowego Instytutu Medycznego jest to szczególny dzień, ponieważ otwieramy pierwszy w Polsce ośrodek leczenia pacjentów z rakiem prostaty. Staraliśmy się zebrać wszystkie najlepsze doświadczenia własne – polskie, ale i europejskie w tym zakresie i implementować je w naszym ośrodku tak, aby stworzyć miejsce, w którym pacjenci będą mieli możliwość uzyskania jak najlepszych warunków, aby wszelkie problemy związane z tą chorobą mogły być w tym Instytucie rozwiązane. Wyposażyliśmy nasz ośrodek w najnowocześniejszy sprzęt na etapie diagnostyki, jak również jeśli chodzi o terapię – powiedział podczas otwarcia gen. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak.

Pełne leczenie prostaty w jednym miejscu

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie od 1 kwietnia oferuje pacjentom kompleksowe leczenie w zakresie raka prostaty zapewniając dostęp do pełnej diagnostyki, multidyscyplinarnego leczenia urologiczno-operacyjnego (laparoskopowego, w asyście robota da Vinci), onkologicznego z zastosowaniem radioterapii, chemioterapii, programów lekowych i badań klinicznych  oraz wielokierunkowego leczenia wspomagającego (psycholog, rehabilitacja). Leczenie chorych jest planowane i realizowane przez wielospecjalistyczny zespół lekarski. To rozwiązanie podobne to Breast Cancer Unit, czyli centrów leczenia raka piersi przeznaczonych dla kobiet. W Polsce działa ich już kilka. W jednym miejscu odbywa się wielospecjalistyczne leczenie. Pacjent jest prowadzony przez koordynatora, który wyznacza terminy wykonania badań, koniecznych wizyt, operacji, a potem rehabilitacji oraz dodatkowych procedur, jeśli są konieczne. Centrum leczenia raka prostaty w WIM oferuje również pomoc psychologiczną pacjentom, poddającym się leczeniu prostaty.

– Staramy się, aby oferta obejmowała jak najszerszy dostęp dla pacjenta, ale jednocześnie by stosowane narzędzia diagnostyczne były jak najmniej dla pacjenta traumatyczne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to choroba szczególna, wymagająca szczególnej diagnostyki, stąd tak ważne jest, by jak największa liczba pacjentów do nas trafiła. I muszą mieć zapewniony komfort diagnostyki i leczenia. Wykonujemy leczenie operacyjne metodą laparoskopową, ale również z zastosowaniem chirurgii robotowej da Vinci – mówił gen. prof. Gielerak. Jak podkreślił specjalista w tym systemie to pacjent znajduje się w centrum uwagi.

Nowoczesne podejście do pacjenta

Powstanie Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Prostaty powoduje, że cały proces diagnostyki, leczenia i obserwacji realizowany jest w jednym miejscu. Konsultacje z lekarzami, biopsje oraz podsumowanie wyników badań prowadzone są w jednej przestrzeni Poradni Urologicznej WIM-PIB. Współpraca koordynatorów medycznych pozwala na płynne przejście pacjenta pomiędzy poszczególnymi etapami. W ramach diagnostyki centrum dysponuje badaniami rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, scyntygrafii kości. Ma również dostęp do nowoczesnej i precyzyjnej biopsji fuzyjnej. Wszystkie oferowane w tym zakresie usługi są dla pacjenta bezpłatne, ponieważ są refundowane w ramach NFZ.

Biopsja fuzyjna, co to jest?

Nowością w diagnostyce raka prostaty jest biopsja fuzyjna. To nowoczesna metoda pobierania materiału do analizy. Dr Grabińska przytacza przykłady pacjentów, u których mimo uzasadnionego podejrzenia nowotworu, nie udawało się potwierdzić obecności guza w tradycyjnie wykonywanej biopsji. Mówiąc wprost nie udało się w niego “trafić”. Nawet trzy-cztery wykonane tradycyjnie biopsje nie wykrywały niczego, mimo iż lekarze mieli niemal pewność, że rozwija się nowotwór. Dopiero biopsja fuzyjna pozwalała pobrać próbkę z właściwego miejsca.

 – Zwykła biopsja była wykonywana przezodbytniczo tylko przy pomocy aparatu USG, była więc mało dokładna. Natomiast biopsja fuzyjna jest biopsją przezkroczową, gdzie łączymy rzeczywisty obraz USG nakładany na wcześniejszy wynik rezonansu magnetycznego i możemy precyzyjniej pobrać wycinki z podejrzanych zmian – tłumaczy dr Grabińska.

Nieprzypadkowa data otwarcia

Data otwarcia centrum nie jest przypadkowa. 4 kwietnia przypada święto wojskowej służby zdrowia. Otwarcie ma być dla żołnierzy wyjątkowym wydarzeniem, hołdem tym, którzy oddają życie ojczyźnie – podkreślił gen. prof. Gielerak.

Autor: Ewa Basińska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiosna Traktu Wielu Kultur zaprasza na multimedialne widowisko w Rynku Trybunalskim
Następny artykułRoman Siemiątkowski: Wspieramy rozwój szkolnictwa wyższego i konsekwentnie budujemy Akademicki Płock