Pamięci CAMM2 to nowość, która może zrewolucjonizować rynek komputerów stacjonarnych. Jak będzie w rzeczywistości? Firma MSI sprawdziła nowe moduły i opublikowała pierwsze testy wydajności.
Pamięci CAMM (Compression Attached Memory Module) zostały zaprojektowane przez firmę Dell z myślą o urządzeniach mobilnych, gdzie kluczową kwestią jest wydajność i miniaturyzacja sprzętu. Standard nie spotkał się ze zbyt dużym zainteresowaniem. Później zaprezentowano jego ulepszoną wersję – CAMM2.
Mimo że nowy standard został zaprojektowany z myślą o urządzeniach mobilnych, nie oznacza to, że nie można go stosować w komputerach stacjonarnych. Podczas targów Computex 2024 producenci zaprezentowali pierwsze płyty główne pod takie pamięci.
Zalety i wady pamięci CAMM2
Firma MSI opublikowała bardzo ciekawy materiał na temat modułów CAMM2. Warto go obejrzeć w całości jeśli interesują was szczegóły i technikalia (całość trwa prawie 2 godziny).
Pamięci DDR5 CAMM2 zajmują mniej miejsca niż standardowe moduły DDR5 DIMM, dzięki czemu zachowują kompatybilność z rozbudowanymi coolerami powietrznymi, chłodzeniami wodnymi i masywnymi kartami graficznymi (chodzi o wystającą płytkę backplate). Nie bez znaczenia jest też możliwość zamaskowania pamięci na płycie głównej, co na pewno docenią osoby zwracające uwagę na wygląd sprzętu.
Nowe pamięci teoretycznie powinny być tańsze w produkcji, jednak obecnie są bardzo słabo dostępne i na początku mogą być droższe niż standardowe moduły DIMM. Specyficzne ułożenie na laminacie wpływa też na skomplikowaną wymianę modułów. Dodatkowo musimy się liczyć z ograniczeniami dotyczącymi budowy płyt głównych (z takich pamięci nie będzie można skorzystać np. na miniaturowych płytach głównych formatu mini-ITX).
Test pamięci DDR5 CAMM2
Podczas pierwszych prezentacji zapowiadano, że pamięci DDR5 CAMM2 będą charakteryzować się o 1/3 mniejszymi opóźnieniami w porównaniu do standardowych modułów DDR5 DIMM. Jak wygląda to w rzeczywistości?
Firma MSI porównała standardowy zestaw pamięci 2x DDR5 DIMM z inżynieryjnym modułem DDR5 CAMM2. Obydwie konfiguracje pracowały z takimi samymi parametrami (tj. DDR5-7200 CL38-44-44-105 CR2).
Porównanie wydajności pamięci DDR5 DIMM (po lewej) i DDR5 CAMM2 (po prawej)
Okazuje się, że nowe moduły nie wykazały zauważalnego zmniejszenia opóźnień. Pamięci DIMM i CAMM2 w syntetycznym teście AIDA64 zaoferowały bardzo zbliżone parametry.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS