A A+ A++

Dziewczynka będzie w szpitalu co najmniej do połowy marca.

Rodzice wcześniaków należą do tak zwanej grupy zero Narodowego Programu Szczepień. Neonatolodzy i Ministerstwo Zdrowia opracowują dokładne wytyczne, jak będą wyglądać kolejne, masowe szczepienia tej grupy.

Tylko część rodziców wcześniaków dostanie szczepionkę szybciej, ponieważ – jak przekonują lekarze – powinni być to rodzice dzieci najmniej dojrzałych, przed którymi jest co najmniej miesięczny pobyt w szpitalu. Tak, aby – jak tłumaczy konsultant krajowa w dziedzinie neonatologii profesor Ewa Helwich – mogli towarzyszyć im na oddziale. 

Mówimy o dzieciach, które ważą przy urodzeniu mniej niż 1 600 gramów, bo te dzieci będą wymagały dłuższego pobytu, to tylko w tej grupie ma sens – podkreśla w rozmowie z RMF FM.

Rocznie w Polsce rodzi się ponad 25 tysięcy wcześniaków. Specjaliści szacują, że dzieci najmniej dojrzałych, spełniających wymienione warunki, rocznie w Polsce rodzi się kilka tysięcy. 

Włączenie ich rodziców do grupy zero oznacza, że zaszczepieni byliby zarówno ich ojcowie, jak i mamy. 

Zobacz również:

Koniec szybszych szczepień na Covid-19 dla rodzin lekarzy i pacjentów

Szczepienia pierwszej grupy od 25 stycznia

Obecnie trwa etap zero. Szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

“Grupa pierwsza” rozpocznie szczepienie 25 stycznia – poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Na tym etapie do szczepienia uprawnieni będą m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele.

Zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Na stronach rządowych udostępniono mapę z lokalizacjami punktów szczepień. Lista ta ma być na bieżąco aktualizowana. 

Zobacz również:

Polska nie uprzedziła, że chce kupować szczepionki na własną rękę. Bruksela sceptyczna

Etapy szczepień

W kolejnym drugim etapie szczepienie otrzymają:

  • osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia,
  • osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

etapie trzecim szczepienie otrzymają:

Opracowanie:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRegeneracja turbosprężarek do samochodów osobowych
Następny artykułNa Mount Everest wchodził zimą w gorsecie ortopedycznym. Krzysztof Wielicki kończy 71 lat