Chciałbyś tej zimy spróbować swoich sił na lodowisku? Świetnie! Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do pierwszej jazdy i co na siebie włożyć. Poznasz też podstawowe techniki poruszania się po lodzie i sprawdzisz, jakie korzyści osiągniesz, gdy zaczniesz jeździć regularnie.
Na lodowisko po raz pierwszy
Pierwsze wejście na lód nie należy do najłatwiejszych (nawet jeśli jeździłeś już na rolkach) i obarczone jest ryzykiem upadku. Na początek zrób więc krótkie rozeznanie. Sprawdź godziny otwarcia lodowisk w okolicy, dowiedz się, czy jest to lodowisko kryte, czy na świeżym powietrzu i spróbuj uzyskać informacje o stanie lodu. Za pierwszym razem warto wybrać się na lodowisko o godzinie, kiedy lód jest mniej zatłoczony, bo będziesz potrzebować nieco więcej przestrzeni do jazdy.
Czy warto kupować łyżwy?
Na początek sprawdź, czy to sport dla ciebie. Później będzie czas na zakupy. Łyżwy dopasowywuje się do stylu jazdy. Łyżwy figurowe są przeznaczone do jazdy rekreacyjnej. Łyżwy hokejowe natomiast to modele dla osób, które stawiają na prędkość i zwrotność. Na pewno warto wybrać łyżwy firm sprawdzonych, z dużym doświadczeniem, które dbają o jakość sprzedawanego sprzętu. Materiał i kwestie wiązania zależą od typu łyżew. Na pewno powinny być większe o 0,5 rozmiaru od standardowego obuwia, by stopa mogła nieznacznie przesuwać się do przodu w czasie jazdy.
Pamiętaj o bezpieczeństwie
Podczas jazdy po raz pierwszy upadki są częste i niestety boleśniejsze niż upadek w śnieg podczas jazdy na nartach. By uchronić się przed kontuzjami czy bolesnymi otarciami, warto założyć kask i ochraniacze na kolana. Na początek najlepiej jeździć blisko barierki w wyznaczonym kierunku. Czasem na lodowiskach przygotowane są specjalne strefy dla początkujących, z których mogą korzystać osoby, które nie czują się jeszcze pewnie na łyżwach.
Jak poruszać się na lodowisku?
Dobrym pomysłem jest pobranie kilku lekcji z instruktorem, by zdobyć podstawową wiedzę na temat kroków i nabrać odpowiednich nawyków. Jeśli jednak chcesz spróbować samodzielnie, pamiętaj o postawie. Kolana powinny być lekko ugięte, nogi ustawione dość blisko siebie, a łyżwy odchylone na zewnątrz. Ciało należy wychylić delikatne do przodu i patrzeć przed siebie.
Pierwsze kroki na lodowisku
1. Jazda do przodu
Przyjmij pozycję wyjściową i poruszaj się tzw. jodełką. Ciężar ciała przenoś raz na jedną, raz na drugą nogę, odpychając się lekko w bok.
2. Skręcanie
Możesz je trenować, jadąc po kole. By wykonać skręt, ustaw łyżwy równolegle, a następnie odepchnij się nogą znajdującą się bliżej zewnętrznej strony lodowiska, jednocześnie naciskając ciężarem ciała na drugą nogę. Warto poćwiczyć skręcanie zarówno w prawo, jak i w lewo.
3. Hamowanie na łyżwach
Hamowanie T-stopem polega na tym, by jedną łyżwę ustawić poprzecznie pod kątem prostym za drugą nogą tak, by tarła o lód.
4. Upadki na łyżwach
Jeśli mimo prób hamowania poczujesz, że tracisz równowagę, staraj się upaść tak, by uniknąć kontuzji. Ugnij kolana, odchyl nieco w bok i wysuń ręce do przodu. Kiedy dotkniesz już lodu, postaraj się zacisnąć pięści, by ochronić dłonie przed urazami.
Odzież na łyżwy
Podobnie jak w przypadku innych sportów zimowych, powinieneś się ubrać warstwowo. Liczbę warstw trzeba dopasować do warunków na lodowisku oraz intensywności jazdy. Zawsze bazę powinna stanowić bielizna bezszwowa, która dobrze przylega do ciała, a jednocześnie nie krępuje ruchów, wspiera oddychalność skóry i odprowadza pot do zewnętrznych warstw.
Na koszulkę termoaktywną warto założyć polar lub bluzę sportową, która zapewni ciepło. Kobiety mogą założyć legginsy lub spodnie treningowe z szybkoschnącym wykończeniem, a mężczyźni ocieplane getry albo spodnie dresowe. Jeśli zainteresował cię ten temat, to sprawdź spodnie do treningu outdoorowego.
Wierzchnią warstwą jest oczywiście kurtka, ale na pewno nie puchowa, gdyż zwiększa ryzyko przegrzania. Dobrym rozwiązaniem są kurtki softshellowe lub 3w1. Na początek może wystarczyć płaszcz męski czy kurtka zimowa damska. Jeśli jednak chcesz jeździć regularnie, sprawdź, czy odzież wierzchnia posiada oddychającą membranę oraz wykończenie w technologii DWR, które ogranicza przenikanie wilgoci. Kurtka powinna być też dopasowana, nie może ograniczać ruchów ani powodować wychłodzenia organizmu. Jeśli pierwsze próby będziesz podejmować na lodowisku na świeżym powietrzu, upewnij się, że kurtka ma kaptur oraz wodoodporny zamek. Na lodowisku przyda się też czapka zimowa, rękawiczki oraz komin. Nakrycie głowy musi być odporne na podmuchy wiatru, najlepiej dwuwarstwowe.
Jazda na łyżwach – dlaczego warto?
Jeśli zastanawiasz się, jakie, korzyści przyniesie ci regularna jazda, to zerknij poniżej.
Poprawa wydolności oraz sprawności. Jazda zwiększa sprawność organizmu, a dodatkowo wspiera kondycję układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. W czasie jazdy angażowane są do pracy duże grupy mięśniowe, przez co znacznie poprawia się wydolność tlenowa.
Mocniejsze mięśnie nóg i pośladków. W czasie jazdy mięśnie nóg i pośladków pracują najintensywniej. Jeśli będziesz jeździć systematycznie, wyrzeźbią się, co wpłynie nie tylko na poprawę sylwetki, ale także będzie wsparciem w czasie innych aktywności, jak narciarstwo czy snowboard. Trzeba jednak podkreślić, że łyżwiarstwo to sport ogólnorozwojowy, więc w czasie aktywności w ruchu będą również barki i ręce. Co ważne, jazda na łyżwach w mniejszym stopniu obciąża stawy niż jogging.
Poprawa nastroju. Podczas aktywności uwalniają się endorfiny. Jeśli lodowisko znajduje się na świeżym powietrzu, to dodatkowo podczas jazdy zadbasz o witaminę D oraz właściwe dotlenienie.
Smukła sylwetka. Jak wspominaliśmy, jazda pozwala rzeźbić mięśnie i modelować sylwetkę. W trakcie godzinnej jazdy można spalić nawet do 800(!) kalorii. Jest to więc ciekawa propozycja na trening aerobowy redukujący tkankę tłuszczową.
Sposób na aktywne spędzenie czasu z bliskimi. Na łyżwach może jeździć każdy: dzieci, młodzież, dorośli i osoby starsze. Wspólny wypad to sposób na poprawę relacji z najbliższymi, ale też możliwość poznania nowych osób.
Sport na każde warunki pogodowe. Jak wspominaliśmy, łyżwiarstwo można uprawiać zarówno na krytych lodowiskach, jak i tych na świeżym powietrzu. Jeśli akurat pada śnieg lub deszcz, kryte lodowiska będą świetną alternatywą dla sportów outdoorowych zimą.
Poprawa równowagi i zdolności koordynacyjnych. Łyżwy to poruszanie się po śliskim podłożu, więc w sposób naturalny wymusza ćwiczenie równowagi. Stopniowo w czasie jazdy poprawie ulegną twoje zdolności koordynacyjne, poczucie rytmu i stabilność oraz elastyczność stawów, gdyż zaangażujesz głębokie mięśnie stabilizujące stawy oraz kręgosłup.
Ruszaj na lód i baw się dobrze
Pierwszy wypad na lodowisko wiąże się z dużymi emocjami i wątpliwościami, jak się ubrać, jak poruszać, jak wybrać łyżwy. Wszystkiego nie jesteś w stanie przewidzieć, ale na pewno warto spróbować. Być może to hobby przerodzi się w nową pasję?
Przygotowujesz się na łyżwy? Sprawdź odzież męską i damską idealną do aktywności outdoorowych!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS