Karol Kaczmarek jako pierwszy ozdrowieniec oddał osocze w Wieluniu. Od dziś w Oddziale Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Sieradzkiej 56 działa separator do oddawania osocza, dzięki któremu ozdrowieńcy mogą podzielić się cząstką siebie i tym samym pomóc osobom chorym na COVID-19. Jedna dawka od ozdrowieńca może uratować trzy osoby.
Słyszałem, że potrzebne jest dużo osocza dla osób, które ciężko przechodzą objawy, więc zdecydowałem się oddać osocze, aby pomóc tym, którzy ciężej przechodzą chorobę – mówi Karol Kaczmarek. – Ja przeszedłem lekko COVID, więc stwierdziłem, że mogę komuś pomóc. Miałem jeden dzień gorączkę, podejrzewałem, że może być to COVID-19. Po miesiącu zrobiłem test na przeciwciała i wyszło, że go przechorowałem. Czekałem na okazję, aby oddać to osocze.
Edyta Wcisło, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi podkreśla, że takie urządzenie w Wieluniu to wielkie ułatwienie dla tych, którzy chcą pomóc innym:
Były apele z Wielunia, aby taki separator mógł tutaj funkcjonować, bo dojazd do Łodzi jest dość uciążliwy. A jeżeli chodzi o podawanie osocza od ozdrowieńców osobom chorym na COVID-19, to mamy informacje od lekarzy, którzy stosowali tę metodę, że rzeczywiście widzieli u tych pacjentów poprawę. Trudno powiedzieć, czy to samo osocze, czy działania również innych leków i inne działania personelu medycznego pomagają. Tutaj głównie, jeśli chodzi o podanie osocza pacjentowi, decyduje lekarz. Naszym zadaniem jest zabezpieczenie tego osocza. Codziennie wpływa do nas od kilkunastu do kilkudziesięciu, nawet 30, zapotrzebowań z terenu województwa łódzkiego na osocze ozdrowieńców. Dlatego pobieramy, magazynujemy i zapewniamy dostępność tego osocza i nadal ono jest podawane. Jeden ozdrowieniec oddale 600 mililitrów osocza, z tego robione są trzy dawki osocza, które można podać trzem osobom.
Walka z epidemią koronawirusa jest permanentna i bardzo ważna, aby wrócić do normalnego życia, do normalności – mówi Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP. – Musimy brać bardzo na poważnie epidemię COVID-19, bo jak się okazuje, w naszym najbliższym otoczeniu, w naszym sąsiedztwie, wśród naszych znajomych nie jest to jakaś błaha choroba, tylko na to umierają ludzie. Dlatego też bardzo dobrze stało się, że właśnie w Wieluniu ten separator został umiejscowiony, że ozdrowieńcy nie będą musieli dojeżdżać do odległej Łodzi. Jak już zwalczymy epidemię koronawirusa, to ten separator tutaj zostanie i będzie używany do innych celów.
19-letnia Izabela Musiał była chora na COVID-19 i jako pierwsza mieszkanka Wielunia zadeklarowała chęć oddania osocza dla potrzebujących. Zrobiła już pierwsze badania i czeka teraz na możliwość podzielenia się cząstką siebie. Dziś przyszła zobaczyć, jak odbywa się pobieranie osocza i dzielnie kibicowała pierwszemu dawcy.
Nic mnie to nie kosztuje, a mogę komuś pomóc. Ja przebyłam chorobę w domu, nie była potrzebna hospitalizacja, ale byłam chora bardzo długo, bo trzy tygodnie leżałam w łóżku. Miałam chyba wszystkie objawy: ból mięśni, kaszel, utrata smaku, węchu. Objawy te były nasilone. Wyszłam z tego i chciałabym pomóc osobom, które przechodzą to ciężej – mówi Izabela.
Na początku, jak się okazało, że osocze jest takim wspaniałym lekiem, próbowaliśmy zorganizować transport pacjentów do Łodzi, ale pojawił się problem, bo żeby dojechać busem, to ozdrowieńcy musieliby poświęcić na to praktycznie cały swój dzień – mówi Krzysztof Dziuba, wicestarosta wieluński. – Dlatego, licząc potencjał całego naszego powiatu wieluńskiego, powiatu pajęczańskiego i powiatu wieruszowskiego, to okazało się, że liczba ozdrowieńców jest praktycznie taka sama jak w Łodzi, więc zaczęliśmy działać, aby taki separator pojawił się w Wieluniu i udało się.
Separator został zakupiony z dotacji Ministerstwa Zdrowia.
Chętni do oddania osocza proszeni są o kontakt telefoniczny, aby umówić indywidualną wizytę pod numerem tel. 43 842 79 49.
Punkt Pobierania Krwi w Wieluniu czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 14:35, oprócz pierwszego piątku miesiąca.
Godziny rejestracji: od poniedziałku do piątku od 7:10 do 9:30.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS