18 listopada duński parlament zatwierdził podatek, nad którym politycy koalicji i opozycji, przedstawiciele organizacji rolniczych i organizacji przyrodniczych debatowali od początku 2024 roku. Porozumienie odnośnie wysokości stawek podatku osiągnięto i podpisano w czerwcu tego roku. Podatek będzie wprowadzany dwuetapowo: w 2030 i 2035 roku.
Dania zatwierdza nowy podatek dla rolnictwa
Nowe porozumienie zatwierdza wprowadzenie pierwszego na świecie podatku od emisji CO2 w rolnictwie. W ramach porozumienia przyjęto wdrożenie dwóch stawek podatkowych. Pierwsza stawka w wysokości 120 koron (ok. 70 zł) za 1 tonę emisji metanu (w przeliczeniu na ekwiwalent dwutlenku węgla) będzie obowiązywać od 2030 roku. W 2035 roku stawka podatku wzrośnie do 300 koron (ok. 173 zł) za 1 tonę emisji CO2. Pierwotna wersja „podatku klimatycznego dla rolników” zakładała trzy stawki podatkowe w wysokości 125 koron, 375 koron i 750 koron.
Podczas procesu negocjacji przeciwnicy wdrożenia podatku podawali m.in. argument możliwego wzrostu cen mięsa i mleka. Z raportu zamówionego przez duński rząd wynikało, że wdrożenie pierwotnie zaproponowanej, najwyższej stawki podatku (750 koron) mogłoby doprowadzić do wzrostu cen wołowiny o 10 proc. Przewidywany wzrost cen mleka oszacowano na ok. 5 proc. Ostatecznie trzy wstępnie zaproponowane stawki podatkowe zostały odrzucone.
Czytaj więcej:
Ograniczenie emisji CO2 … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZZgłoś naruszenie/Błąd
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS