Pierwszy dzień wiosny. Kiedy jest?
Wiosna to dla osób, które nie przepadają za jesienną i zimową aurą, długo wyczekiwana pora roku. Zaczyna się robić coraz cieplej (choć czasem na wyższą temperaturę i słoneczne dni trzeba trochę poczekać), na drzewach pojawiają się pierwsze liście, a na krzewach pąki, które wkrótce rozwiną się w kolorowe kwiaty.
Nowa pora roku sprawia, że coraz chętniej zaczynamy spędzać czas na dworze, chodzić na spacery czy uprawiać różnego rodzaju aktywności, jak np. jazda na rowerze.
Pierwszy dzień wiosny tak naprawdę nie ma jednej konkretnej daty. Wszystko przez to, że należy rozróżnić wiosnę astronomiczną oraz wiosnę kalendarzową. Kiedy zatem przypada pierwszy dzień wiosny?
Jeśli chodzi o 2021 rok, to pierwszy dzień wiosny astronomicznej wypada w sobotę 20 marca. Jest to tzw. równonoc wiosenna nazywana również przesileniem wiosennym. Wówczas dzień i noc trwają tyle samo – po 12 godzin. Z kolei pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to 21 marca. W tym roku jest to niedziela.
Warto dodać, że po równonocy wiosennej dzień zaczyna robić się coraz dłuższy, a noc coraz krótsza. Trwa to aż do przesilenia letniego, które ma miejsce w czerwcu. Tak jest jednak tylko na półkuli północnej. Na półkuli południowej, gdzie pory roku przesunięte są o sześć miesięcy, równonoc wiosenna ma miejsce w dniach 22-23 września. W chwili gdy na jednej półkuli będzie zachodzić zjawisko równonocy wiosennej, na drugiej jest to moment równonocy jesiennej.
Mówi się, że pierwszy dzień wiosny z biegiem lat będzie wypadał coraz wcześniej. Od 2048 roku astronomiczną wiosnę będziemy witać być może już 18 lub 19 marca. Z kolei w 2102 roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej przypadnie prawdopodobnie 13 marca!
Pierwszy dzień wiosny to dzień wagarowicza
Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to także tzw. dzień wagarowicza. Jeśli wypada w dzień powszedni, część uczniów decyduje się wtedy nie przyjść do szkoły i zorganizować sobie wagary. Czasem w niektórych szkołach w tym dniu organizowane są wycieczki na tzw. topienie marzanny. To słowiańska bogini będąca symbolem odchodzącej zimy, zwiastunem nadchodzącej wiosny. Niektórzy kojarzą ją także z zapowiedzią dobrych plonów.
W tym roku jednak dzień wagarowicza wypada w niedzielę. Ponadto pójście na wagary utrudnia pandemia, w czasie której uczniowie uczestniczą w zdalnych lekcjach, a zajęcia stacjonarne w szkołach się nie odbywają.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS