Sagittarius A* to supermasywna czarna dziura Drogi Mlecznej, którą pierwszy raz “sfotografowano” w 2022 r. Część naukowców z Japonii stwierdziło, że obraz uzyskany przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń nie jest zbyt dokładny. I w rzeczywistości nie oddaje on tego, co znajduje się w samym sercu naszej galaktyki.
Pierwsze zdjęcie czarnej dziury z serca Drogi Mlecznej zostało udostępnione w 2022 r. W celu jego zrobienia wykorzystano sieć radioteleskopów o nazwie Teleskop Horyzontu Zdarzeń, w którego skład wchodziły obserwatoria rozsiane po Ziemi. Czy jednak obraz ten rzeczywiście oddaje to, co znajduje się w środku naszej galaktyki? Część badaczy ma pewne obiekcje.
Zacznijmy do tego, że na obrazie z Teleskopu Horyzontu Zdarzeń tak naprawdę nie widać czarnej dziury, bo ta pochłania światło. Można dostrzec jednak części dysku akrecyjnego z materią, która otacza Sagittariusa A*. Jest to jasny pierścień widoczny na zdjęciu otwierającym ten artykuł.
Badacze z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii (NAOJ) poddali ten obraz, jak i znaną wiedzę o Sagittariusie A*, analizie i finalnie stwierdzili, że “coś tu jest nie tak”. Astronom Miyoshi Mikato uważa, że uzyskany efekt (krągłości) może być spowodowany samym sposobem skonstruowania obrazu.
Astronomowie przeprowadzili ponowną analizę i przyjrzeli … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS