Zdjęcie w tle: ESA
15 czerwca sonda kosmiczna Solar Orbiter po raz pierwszy zbliżyła się do Słońca. Uruchomiono wtedy wszystkie instrumenty badawcze sondy, aby sprawdzić ich sprawność. 16 lipca Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła pierwsze zdjęcia wykonane przez teleskopy Solar Orbitera. Te pierwsze badania pozwoliły odkryć bardzo ciekawe zjawisko.
Obraz atmosfery słonecznej w nadfiolecie
Pod koniec maja Extreme Ultraviolet Imager (EUI) wykonał pierwsze zdjęcia Słońca w nadfiolecie (długości fal około 17 nanometrów). Otrzymaliśmy obraz górnej atmosfery Słońca i jego korony, obszarów o temperaturze około 1 mln stopni Celsiusza. Zdjęcia całej powierzchni gwiazdy zrobiono za pomocą teleskopu Full Sun Imager (FSI), a wysokiej rozdzielczości obrazy fragmentów Słońca zebrał teleskop HRIEUV.
Zdjęcia w nadfiolecie wykonane prze EUI ujawniły nowe, nieznane zjawisko zachodzące na Słońcu: ogniska (ang. campfires). Są one podobne do rozbłysków słonecznych, które można obserwować z Ziemi, ale są od nich około milion lub miliard razy mniejsze. Na razie nie wiemy czy ogniska to po prostu mniejsze rozbłyski, czy odrębne zjawisko o nieznanej przyczynie. Spekuluje się, że mogą się one przyczyniać do ogrzewania korony słonecznej.
Korona słoneczna to najbardziej zewnętrzna warstwa atmosfery naszej gwiazdy. Jej temperatura przekracza 1 mln stopni Celsiusza, czyli jest o trzy rzędy wielkości wyższa niż temperatura powierzchni Słońca (ok. 5500 °C). Na tę chwilę nie wiemy jakie mechanizmy fizyczne ogrzewają koronę, niektórzy nazywają to zjawisko “świętym Graalem” fizyki słonecznej. Zdjęcia wykonane prze EUI mogą przyczynić się do rozwiązania tej zagadki.
Magnetogram Słońca
Polarimetric and Helioseismic Imager (PHI) to kolejny istotny instrument na Solar Orbiterze. Wykonuje on pomiary pola magnetycznego na powierzchni Słońca w wysokiej rozdzielczości. Jego zadaniem jest monitorowanie aktywnych magnetycznie obszarów Słońca, o szczególnie silnych polach magnetycznych, które mogą wywoływać rozbłyski słoneczne. ESA opublikowała pierwszy magnetogram, zrobiony na podstawie pomiarów z PHI.
Podczas rozbłysków Słońce uwalnia wiązkę naładowanych cząstek, które wzmagają wiatr słoneczny. Kiedy naładowane cząstki wchodzą w interakcję z ziemską magnetosferą, może dojść do burzy magnetycznej, która powoduje zakłócenia w sieci telekomunikacyjnej i energetycznej na Ziemi. Dlatego ważne jest, aby wykrywać te zjawiska jak najszybciej.
Obecnie nasza gwiazda jest w minimum swojej aktywności, dlatego nie widzimy prawie żadnych plam słonecznych. Solar Orbiter obserwuje Słońce pod innym kątem niż teleskopy na Ziemi. To pozwoliło po raz pierwszy wykryć obszar aktywności magnetycznej Słońca, którego nie widać z naszej planety.
Pozostałe zdjęcia wykonane przez instrumenty Solar Orbitera
Podczas fazy testowej uruchomiono wszystkie instrumenty sondy i sprawdzono ich sprawność. Oprócz wyżej opisanych zdjęć w nadfiolecie i pierwszego magnetogramu, ESA opublikowała także rezultaty badań innych instrumentów. Poniżej zestawiono kilka najciekawszych obrazów, stworzonych na podstawie obserwacji Słońca z pokładu Solar Orbitera.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS