W centrach europejskich miast, także w Polsce, ule pojawiają się coraz częściej – na dachach hoteli, restauracji, gmachów publicznych. W Toruniu pasiekę utrzymują m.in. Centralne Laboratorium Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Ogród Zoobotaniczny oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W pięciu ulach ulokowanych na płaskiej platformie dachu gmachu przy placu Teatralnym 2 mieszka pięć pszczelich rodzin liczących 40-50 tysięcy owadów każda. Jak przyznaje prezes Dussa, to pasieka raczej eksperymentalna i trudno się po niej spodziewać nadzwyczajnych efektów, jeśli chodzi o ilość zbieranego miodu. Tym bardziej cenny jest ten, który z niej uzyskujemy – zapakowany w niewielkie słoiczki jest oryginalnym prezentem dla gości urzędu marszałkowskiego.
– Nasze pszczoły penetrują w swoich lotach najbliższą okolicę, dlatego wytwarzany przez nie miód powstaje na bazie nektarów klonowego, wiązowego, akacjowego i leszczynowego, a w tym roku – lipowego. Jest on za każdym razem badany przez właściwe służby i jak dotąd nie zawierał szkodliwych ingrediencji – mówi Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS