Procesory Apple M4 zadebiutowały wraz z nowymi iPadami od Apple i z miejsca stały się liderami jednordzeniowych CPU w rankingu Geekbench.
W ostatnich godzinach w internetowej bazie danych Geekbench pojawiło się kilka wyników układów M4 na poziomie ok. 3800 punktów. Dzięki tym rezultatom nowy układ ARM od Apple wyraźnie wyprzedza w wydajności jednordzeniowej nawet procesor Intel Core i9-14900KS. Bazując na bazie danych Geekbench, w testach jednowątkowych Apple M4 przewyższa energochłonnego mistrza Intela dla komputerów stacjonarnych o około 16%.
Nowy układ ARM od Apple wyraźnie wyprzedza w wydajności jednordzeniowej nawet procesor Intel Core i9-14900KS.
Zastosowanych w nowych tabletach iPada Pro układ Apple M4 łączy w sobie 10-rdzeniowe CPU i 10-rdzeniowe GPU z 16-rdzeniowym silnikiem neuronowym o wydajności 38 TOPS. Chip bazuje na 3 nm litografii drugiej generacji i oferuje również takie funkcje jak dynamiczne buforowanie, sprzętowo przyspieszane śledzenie promieni i akceleracja sprzętowa AV1.
Jeśli chodzi o wydajność procesora, wewnętrzne testy Apple wykazały, że nowy, najwyższej klasy układ M4 z 28 miliardami tranzystorów przewyższa M2 o 50%. W porównaniu do Asusa Zenbooka 14 OLED (UX3405MA) z procesorem Intel Core Ultra 7 155H i 32 GB pamięci RAM, Apple stwierdziło, że urządzenia wyposażone w M4 mogą „zapewnić tę samą wydajność przy zaledwie jednej czwartej poboru mocy”.
Duże wzrosty w przypadku pojedynczego rdzenia w Geekbench mogą być napędzane przez dodaną obsługę rozszerzeń Scalable Matrix Extensions (SME) — niektóre podtesty, takie jak wykrywanie obiektów i rozmycie obrazu, wykazują ogromne zyski (~200% w przypadku wykrywania obiektów). To wsparcie sugerowałoby, że Apple używa architektury ARMv9, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone. W obu przypadkach SME znacząco przyspieszyłoby niektóre testy wchodzące w skład benchmarku Geekbench, podnosząc ogólny wynik pojedynczego rdzenia. Jednak Geekbench 6 dopiero niedawno wprowadził obsługę SME w wersji 6.3, a konkurencyjny AMX firmy Intel nie jest obsługiwany. Dzieje się tak głównie dlatego, że obciążenia macierzowe lepiej nadają się do innych form obliczeń, takich jak NPU lub GPU niż rdzeni procesora. W związku z tym nie jest jasne, ile rzeczywistych korzyści przyniosłoby SME w codziennym użytkowaniu, jeśli w ogóle, gdyby działało na rdzeniach procesora.
Pozostała część wyniku benchmarku wskazuje na około 3% wzrost wydajności w porównaniu z M3, czyli bezpośrednim poprzednikiem, ale będziemy musieli poczekać na bardziej szczegółowe testy, aby ustalić, czy jest to wynik ulepszeń IPC, czy jedynie wzrost częstotliwości i/lub zmiany zegara pamięci podręcznej.
W porównaniu do M3 YouTuber @VadimYuryev podaje na X, że M4 jest o 22 procent szybszy w trybie jednordzeniowym i o 25 procent lepszy od swojego poprzednika wielordzeniowo. Dame Tech udostępnia informacje na tej samej platformie, pokazując, że w porównaniu do M2, M4 jest 45 procent szybszy w trybie wielordzeniowym. Wygląda również na to, że nowość Apple pokona Snapdragona X Elite, ale w tym przypadku lepiej wstrzymać się z wyrokami do premiery nowego SoC od Qualcomm.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS