A A+ A++

W miniony czwartek w auli prof. Ryszki w ostrowieckiej Akademii Nauk Stosowanych im. J.Gołuchowskiego odbyło się seminarium popularno-naukowe „Wygrać zdrowie. Wyzwania Medycyny Sportowej”.

Medycyna sportowa, inaczej zwana medycyną aktywności ruchowej, to interdyscyplinarna dziedzina, która obejmuje szeroko rozumianą aktywnością fizyczną człowieka. Zajmuje się zapobieganiem, rozpoznawaniem i leczeniem urazów oraz schorzeń związanych z uprawianiem rozmaitych dyscyplin sportu. Właśnie o roli medycyny sportowej mówiła podczas seminarium lek. med. Bożena Kubica (zastępca dyrektoria Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim) podczas wykładu „Sport a zdrowie, czyli kilka słów o medycynie sportowej”.

Prof. dr hab. n. med. Marcin Maciejczyk z AWF Kraków) mówił o tym, jak ważne jest „Nawadnianie organizmu u sportowców”. W każdym sporcie oprócz dobrze zbilansowanej diety niezwykle ważne jest także odpowiednie nawodnienie. Spożywanie płynów przez sportowców zarówno przed jak i podczas i po wysiłku ma na celu zapobieganie odwodnieniu, a także uzupełnienie powstałych niedoborów węglowodanów. Wzmożona aktywność fizyczna powoduje wytwarzanie potu do 1,5 litra podczas jednego treningu. W warunkach ekstremalnych mogą to być to nawet 4 litry na godzinę. Najlepiej, by się nie odwodnić spożywać naturalne izotoniki.

Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych im. J.Gołuchowskiego dr n. med. Monika Borek mówiła o „Uprawianiu sportu a alkoholu”. Spożywając nawet najmniejsze ilości alkoholu, sportowiec nie jest w stanie osiągnąć dobrych wyników. Alkohol docierając do ośrodkowego układu nerwowego działa uspokajająco- spowalnia reakcje mózgu i ciała. Sportowcy spożywają go, aby osłabić uczucie niepokoju, rozluźnić się, czy chcąc zwiększyć poczucie pewności siebie jednak bezpośrednio ten rodzaj napoju nie wpływa na poprawę osiągnięć sportowych.

Lek. med. Adrian Ryznar z Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim wystąpił z wykładem „Urazy stawu kolanowego u sportowców”. Najczęściej do urazów kolana dochodzi podczas uprawiania sportów wyczynowych lub amatorskich, szczególnie narażone na nie są osoby uprawiające dyscypliny kontaktowe tj. piłka nożna, siatkówka, koszykówka, hokej oraz biegi, narty czy snowboard. Specjalista ortopeda z ostrowieckiego szpitala omówił takie urazy, jak uszkodzenie więzadła, uszkodzenie łąkotek, uszkodzenie rzepki, zwichnięcie kolana i uszkodzenie chrząstki stawowej.

Dr n. med. Marek Wiecheć swój wykład poświęcił „Wpływowi aplikacji Kinesiology Tapingu – plastrowania dynamicznego na wybrane cechy motoryczne u pływaków wysokiego wyczynu sportowego”. Wpływ ten był tak duży na osiągane wyniki, zwłaszcza pływaków, że międzynarodowa federacja pływania zabroniła ich stosowania. Tymczasem, Kinesiology Taping to jedyna metoda rehabilitacji, która działa cały czas, pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra k-active tape. Jest to możliwe dzięki zjawisku samoleczenia organizmu, w efekcie zapobiega powstawaniu patologii,  a prowadzi do przywrócenia i zachowania prawidłowej funkcji organizmu. Metoda ta stosowana jest powszechnie od 1988 roku. Po raz pierwszy użyli go japońscy sportowcy na Olimpiadzie w Seulu.

Mgr farm. Ewelina Walus z ANSG omówiła rolę suplementów diety w życiu sportowca, czyli substancji odżywczych, które przede wszystkim zapobiegają deficytowi w codziennej diecie, zwiększają przyswajalność składników pokarmowych oraz mają działanie bioaktywne.

Uczestnicy seminarium, m.in. piłkarze KSZO 1929 i siatkarki KSZO SMS, byli zgodnie, że warto organizować kolejne wykłady, wzbogacające wiedzę związaną z medycyną sportową.

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPościg za drogowym piratem w Starych Biskupicach. Młody kierowca nie miał uprawień (wideo)
Następny artykułTechnologie dla niepełnosprawnych: debata w Gnieźnie o dostępie do innowacji