Żołnierze 331. Kompanii Lekkiej Piechoty z Dębicy odbyli wspólne szkolenie z funkcjonariuszami grupy interwencyjnej Policji z Mielca na terenie Radomyśla Wielkiego.
Dnia 9 lutego br. żołnierze 331. Kompanii Lekkiej Piechoty z Dębicy odbyli wspólne szkolenie
z funkcjonariuszami grupy interwencyjnej Policji z Mielca. Tematem zajęć było działanie w sytuacjach kryzysowych na terenie niebezpiecznym. Żołnierze wraz z funkcjonariuszami działali w zakresie prowadzenia patrolowania terenu objętego działaniami kryzysowo-poszukiwawczymi, zatrzymania osób stwarzających zagrożenie dla społeczności lokalnej oraz realizowali przejęcie i zabezpieczenie budynków ważnych dla użyteczności publicznej.
Były to pierwsze zajęcia, które żołnierze z dębickiego Batalionu Lekkiej Piechoty realizowali tuż po podpisaniu 5 lutego porozumienia pomiędzy dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej a komendantem głównym Policji i komendantem Państwowej Straży Pożarnej. Podpisany dokument reguluje współpracę WOT z Policją w obszarze działań ratowniczych i poszukiwawczych oraz wsparcie PSP przez Wojska Obrony Terytorialnej w działaniach kryzysowych.
„… były to nasze pierwsze wspólne zajęcia, podczas których żołnierze dębickiego batalionu wykonywali zadania taktyczno – bojowe stawiane przez instruktorów grupy interwencyjnej Policji z Mielca. Terytorialsi działając praktycznie ze specjalistami tego typu działań, pokazali swój kunszt i wyszkolenie jakie zdobyli po blisko trzyletnim okresie szkolenia w Wojskach Obrony Terytorialnej. Służba w WOT jest ciężka ale przynosi wiele satysfakcji choćby podczas takich wspólnych ćwiczeń” – powiedział ppłk Roland Waszkowiak – dowódca dębickich terytorialsów.
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała
w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności.
W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Motto WOT brzmi: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.
Źródło: kpt. Witold SURA – rzecznik prasowy 3. PBOT
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS