A A+ A++

Podczas pierwszego posiedzenia Rady ds. Zdrowia Psychicznego ocenie poddano pilotaż centrów zdrowia psychicznego.

Pilotaż centrów zdrowia psychicznego

Prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki, przewodniczący Rady ds. Zdrowia Psychicznego, dla politykazdrowotna.com podsumował pierwsze posiedzenie. Podkreślił, że ważne jest, że wiceminister Wojciech Konieczny przyznał, że system centrów zdrowia psychicznego jest krokiem w nowoczesność. A co najważniejsze, że po raz pierwszy padło zapewnienie, że do połowy przyszłego roku taka opieka ma być standardem w Polsce.

To jest ważna deklaracja, której wcześniej nie było – podkreślił profesor. Co więcej, zaznaczył, że po raz pierwszy na spotkaniu rady była przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej. Paulina Piechna-Więckiewicz, pełnomocnik ministra edukacji ds. zdrowia psychicznego uczniów, deklarowała chęć współpracy, której nigdy wcześniej nie było, zaznaczył profesor. – Mamy już dwóch ministrów, którzy w tej ważnej kwestii, naszego zdrowia psychicznego, mówią jednym głosem. Dialog wychodzi poza grona eksperckie. Teraz jeśli deklaracje przełożą się na praktykę, to idziemy w dobrym kierunku. To jest faktycznie znak nowoczesności – zaznacza profesor Gałecki.

Natychmiastowe wsparcie w kryzysie

Pilotaż CZP działa od 2018 r. w oparciu o Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego. W jego ramach powstało dotąd 107 centrów. Pacjenci dostają w nich wsparcie natychmiast, blisko domu, dostosowywane do indywidualnych potrzeb. Wystarczy przyjść lub zadzwonić, nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania, by uzyskać pomoc specjalisty. Decyzją Ministerstwa Zdrowia od 22 lutego zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego, wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP, są w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Centra Zdrowia Psychicznego mogą pomóc w prewencji samobójstw

 

Rozwiązania bardzo potrzebne

Wiceminister Wojciech Konieczny oceniając pilotaż podkreślił, że się sprawdził, ale w przyszłości może być trudniej go rozszerzać:

Gdy NFZ ogłosi konkurs, będzie nieco trudniej, ponieważ do tej pory ten proces był dobrowolny – do pilotażu przystępowały te podmioty, które były już przygotowane. Ale nasza determinacja we wprowadzaniu tej reformy jest duża. Doprowadzimy do zmiany legislacyjnej, która pozwoli na zakontraktowanie tych świadczeń w całej Polsce. Wyrównamy w ten sposób dostęp do opieki psychiatrycznej dla osób, które nie są zamożne. Musimy obronić się przed „stomatologizacją” psychiatrii, która stanowi duże zagrożenie dla jakości i zakresu tej opieki – powiedział wiceminister.

W Polsce funkcjonują 94 Centra Zdrowia Psychicznego
W Polsce funkcjonują 94 Centra Zdrowia Psychicznego

 

Program będzie rozszerzany

Wiceminister zapowiedział, że MZ chce ugruntować zmiany w systemie:

Aby opieka psychiatryczna i psychologiczna stała się bardziej dostępna dla młodych i dorosłych, aby była koordynowana zarówno pod względem medycznym, jak i organizacyjnym. Mamy przed sobą pracowity czas. System centrów zdrowia psychicznego jest krokiem w nowoczesność – ocenił Konieczny.

Centra zdrowia psychicznego - czy się sprawdzają?
Centra zdrowia psychicznego – czy się sprawdzają?

 

opr. wł. na podstawie X/MZ i czp.org.pl

Źródła:

X/MZ

Aktualizacja: 28/03/2024 13:33
Autor: Zdzisława Górska-Nieć

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbrodnie na cywilach w Mali: islamiści, armia i Grupa Wagnera
Następny artykułŚwiąteczne zmiany kursowania autobusów MZK |#LPU24.pl