A A+ A++

Strażnicy miejscy, którzy mają do dyspozycji dwuosobowe auto elektryczne wyposażone w specjalistyczny sprzęt do odławiania i transportowania zwierząt (czyli w chwytaki, podbieraki, pętle do chwytania psów oraz zestaw do odławiania węży) byli już wzywani do chorych kotów. Tym samym odpowiedzieli na wezwania płocczan, którym nie był obojętny los znalezionych na osiedlach bezdomnych zwierząt. 

Pierwsza interwencja, przeprowadzona wspólnie z członkami Płockiego Towarzystwa Pomocy Zwierzętom „Arka”, polegała jednak na sprawdzeniu anonimowego donosu dotyczącego warunków, w jakich przebywa całkiem spora gromadka. W jednym mieszkaniu w bloku przestrzenią dzieliły się dwa psy, dwutygodniowy szczeniak, świnka morska, dwa koty i pięć papug. 

– Kontrola nie wykazała żadnych większych uchybień w opiece nad tą gromadką. Może z jednym wyjątkiem, właścicielka zapomniała zaszczepić psy i ukarana została mandatem za brak szczepień – poinformowali płoccy municypalni. 

Strażnicy się szkolą

Poza tym skontrolowali 60 dzikich wysypisk śmieci, kilka już zostało zlikwidowanych. Sprawdzali czym właściciele palą w 19 kotłowniach, w 16 przypadkach podjęli działania w sprawie śmieci przy altanach śmietnikowych. Do zadań Eko-Patrolu należała również kontrola posesji – sprawdzano posiadanie umów na wywóz i unieszkodliwianie odpadów komunalnych.

Przypomnijmy, że obecnie w płockim Eko-Patrolu pełni służbę sześciu przeszkolonych funkcjonariuszy.

Za ich przygotowanie odpowiadali w pierwszym okresie działacze OTOZ Animals oraz pracownicy płockiego ogrodu zoologicznego. Przy tego rodzaju działaniach zawsze trzeba się liczyć z możliwością, że jakieś zwierzę będzie próbowało się bronić, spróbuje zaatakować strażnika. Dlatego są konieczne regularne szkolenia. W najbliższym czasie, o ile pozwoli pandemia, strażnicy mają przejść kolejne – takie, których celem jest podniesienie kwalifikacji w zakresie odławiania dzikich zwierząt na terenach miejskich i pomocy zwierzętom. 

Warto wiedzieć, że Eko-Patrol wyposażono w specjalistyczny czytnik służący do ujawniania numeru identyfikacyjnego psa. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia zagubione zwierzęta mogą trafić bezpośrednio do właściciela, zamiast do schroniska. To rozwiązanie jest korzystne zarówno dla właściciela, jak i zwierzęcia, które unika stresu związanego z pobytem w nowym miejscu.

 Zadania płockiego Eko-Patrolu

 Głównym celem Eko-Patrolu jest egzekwowanie przepisów związanych z odpadami, ochroną środowiska, ochroną zwierząt, a także działaniami proekologicznymi i edukacyjnymi.

A w szczegółach:

  • kontrola miejsc dzikich wysypisk śmieci,
  • kontrola miejsc nielegalnego wycinania drzew,
  • kontrola w zakresie spalania odpadów,
  • reagowanie w sytuacji pojawienia się dzikich zwierząt na terenie miasta,
  • egzekwowanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt,
  • kontrola nieruchomości w zakresie umów na wywóz odpadów komunalnych i opróżniania zbiorników bezodpływowych,
  • wraki pojazdów,
  • reagowanie w sytuacji naruszenia przepisów Ustawy o odpadach, Ustawy o ochronie środowiska, Ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym,
  • działania edukacyjne oraz prewencyjno-profilaktyczne.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiłkarz Rakowa – Kamil Piątkowski powołany do kadry reprezentacji Polski
Następny artykułBartłomiej Wróblewski gościem Porannej rozmowy w RMF FM