A A+ A++

Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

Składa się z ok. 3600 paneli fotowoltaicznych ustawionych na działce o powierzchni ponad hektara. W Komornie (gmina Reńska Wieś) od ponad czterech miesięcy działa pierwsza w powiecie farma fotowoltaiczna. Instalacja jest w stanie generować rocznie około 1 000 MWh energii.

Farma jest widoczna z drogi krajowej nr 45. Składa się z ok. 3600 paneli fotowoltaicznych o wymiarach 1 x 1,7 metra każdy. Inwestycję zrealizowała firma Gospodarka Solarna spółka z  o.o. z siedzibą w Głogówku.

– W 2018 roku udało nam się także wybudować pierwszą farmę na terenie powiatu krapkowickiego w gminie Strzeleczki, natomiast w 2019 uruchomiliśmy kolejną farmę w Komornie. Cała inwestycja rozpoczęła się już cztery lata temu. Od początku mogliśmy liczyć na przychylność władz gminy miedzy innymi byłego wójta Mariana Wojciechowskiego oraz obecnego włodarza gminy Tomasza Kandziora. Największym problemem było doprowadzenie kabla przesyłowego do najbliższej linii, która znajduje się w odległości ponad 1 kilometra od farmy. Atutem dla wyboru Komorna była niskiej jakości klasa ziemi oraz brak planu zagospodarowania przestrzennego opowiada pełnomocnik firmy Gospodarka Solarna Olaf Korgel.

Same prace związane z budową farmy i montażem paneli trwały w okresie od maja do sierpnia ubiegłego roku. Zdecydowanie więcej czasu inwestor potrzebował na uzyskanie niezbędnych pozwoleń oraz formalności prawnych z Urzędu Regulacji Energetyki. W sierpniu ruszyła produkcja energii elektrycznej, która oddawana jest do sieci elektroenergetycznej. Farma jest odpowiednio zabezpieczona i monitorowana.

Czy produkcja energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych jest opłacalna? – To zależy od wielu czynników, podstawowym jest popyt i cena, za którą możemy sprzedać energię, a także koszt budowy farmy fotowoltaicznej i jej utrzymania. Zdecydowanie łatwiej jest oszacować koszty w przypadku osób prywatnych i firm. Instalacje fotowoltaiczne można instalować na dachach lub gruncie, w celu zapewnienia energii elektrycznej na własne potrzeby. Ceny podzespołów spadły w ubiegłych latach, natomiast ceny prądu ciągle rosną. Z punktu widzenia ekonomicznego inwestycja we własną mikroinstalację ma jak najbardziej sens. Montażem takich małych instalacji fotowoltaicznych również zajmuje się nasza firma. W tym przypadku mamy pewność, że jest to inwestycja korzystna finansowo – odpowiada Olaf Korgel.

Inwestor rozważa rozbudowę farmy fotowoltaicznej w Komornie, jak również bierze pod uwagę kolejne potencjalne lokalizacje w gminie, ale ostateczna decyzja będzie zależna od wielu aspektów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent Opola ogłosi konkurs na dyrektora GSW. Znamy wymogi
Następny artykułHomoseksualista z Indonezji został największym gwałcicielem w UK. Burmistrz jego miasta zaczął prześladować LGBT