A A+ A++

15.01.2020r. 11:07

Rynek pierwotnych (aukcje) uprawnień do emisji dwutlenku węgla w tym roku wystartował 7 stycznia i podczas pięciu dotychczasowych akcji ceny wahały się w przedziale 23,74 – 24,48 euro. Najniższy poziom cen odnotowano w tym tygodniu we wtorek, a najwyższy w ubiegły piątek.

W środę, 15 stycznia 2020 odbyła się pierwsza aukcja uprawnień do emisji CO2 w imieniu Polski, podczas której zaoferowano 5,332 mln jednostek EUA Aukcja rozliczyła się na poziomie 24,20 euro ze współczynnikiem pokrycia 1,76. Oferty zakupu złożyło 26 uczestników rynku.

– Obecnie ceny uprawnień do emisji CO2 ponownie wróciły powyżej psychologicznego poziomu 24 EUR. W ostatnich dwóch tygodniach wyraźnie widzimy trend boczny, ceny EUA pozostają w graniach 24 – 25 EUR z delikatnymi spadkami i zwyżkami powyżej tych poziomów- komentuje Tomasz Bujacz Senior Corporate Trader w firmie Vertis

– W tym tygodniu w drodze aukcji w sumie oferowanych będzie 15,8 mln ton EUA. Warto podkreślić, że w obecnym tygodniu odbędzie się pierwsza aukcja EUAA – tj. jednostek dla operatorów lotniczych, ta jednak nie powinna mieć większego wpływu na kształtowanie się cen EUA na rynku wtórnym – dodaje.

Zwraca on również uwagę, że uczestnicy rynku nadal wyczekują informacji dotyczących brytyjskich uprawnień do emisji, które nie były oferowane w roku 2019 ani też 2020. Aukcja w imieniu Wielkiej Brytanii odbywa się na przemian, co drugą środę z aukcjami dla Polski.

Dzisiejsza aukcja przyniosła przychód na ponad 129 mln euro, co jest rekordową wartością w dotychczasowych aukcjach organizowanych w imieniu Polski, ale trzeba zwrócić uwag, że w dużej mierze przyczynił się do tego wysoki wolumen.

(785x436)

W ubiegłym roku rekordowe, jeśli chodzi o przychody, były dwie aukcje zorganizowane w drugiej połowie lipca, z każdej z nich do budżetu wpłynęło ok. 124 mln euro, przy wolumenie na poziomie 4,4285 mln. Również w Lipcu odnotowano rekordową cenę na jeśli chodzi o polskie aukcje uprawnień do emisji CO2 – wyniosła ona o 28,04 euro (31 lipiec).

W tym roku Polska wystawi na sprzedaż ok. 141 mln jednostek EUA, a akcje w imieniu naszego kraju będą się odbywały jak dotychczas w środy, co dwa tygodnie do 2 grudnia.

W ubiegłym roku Polska sprzedała na aukcjach na EEX 103,861 mln uprawnień do emisji dwutlenku węgla, co przyniosło przychody do budżetu na poziomie 2,546 mld euro.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTestowe wyłączenie internetu miejskiego
Następny artykułNie żyje Andrzej Dyakowski