A A+ A++

Węgierski bank centralny zmniejszył we wtorek swoje jednodniowe stopy depozytowe o 100 punktów bazowych do 17 proc. i zaznacza, że możliwe będą dalsze stopniowe cięcia w przypadku zmniejszenia inflacji – poinformował Reuters. Jak podano w komunikacie, jest to pierwsza taka decyzja w Europie.

Narodowy Bank Węgier (NBW) podwyższył stopy depozytowe do 18 proc. w październiku 2022 roku

Prezes NBW Gyorgy Matolcsy stwierdził, że obecny stan finansów, zwalniająca inflacja i poprawiający się kurs forinta są powodami do rozpoczęcia polityki normalizacji. Nawet po dzisiejszej decyzji inflacja pozostaje wrogiem publicznym – zaznaczył jednak Matolcsy.

Zdaniem Bartosza Sawickiego, analityka rynków finansowych w cinkciarz.pl, “Węgry luzują politykę pieniężną, a właściwie wycofują się z jej kryzysowego, nadzwyczajnego zaostrzenia“. Stopa depozytów overnight, która w październiku pomogła wyrwać forint ze spirali wyprzedaży i ustabilizować krajowy rynek, została właśnie ścięta o 100 pb, do 17 proc. – napisał na Twitterze.

Stopy procentowe bez zmian

Narodowy Bank Węgier utrzymał główny wskaźnik stóp procentowych na niezmienionym poziomie 13 proc. To siódme z rzędu posiedzenie, na którym stopy procentowe na Węgrzech pozostały bez zmian.

Wysokość stóp procentowych na Węgrzech ma więcej niż 10 proc. pierwszy raz od 2008 roku.

Rodzaje stóp procentowych

Istnieje kilka rodzajów stóp procentowych:

  • stopa referencyjna – określa minimalną cenę, po jakiej bank centralny kupuje bądź sprzedaje krótkoterminowe papiery wartościowe w celu przywrócenia równowagi na rynku;
  • stopa redyskontowa – określa cenę, po jakiej bank centralny skupuje weksle od banków komercyjnych – weksle te zostały wcześniej nabyte przez banki komercyjne od swoich klientów;
  • stopa lombardowa – określa maksymalny poziom oprocentowania kredytów udzielanych przez bank centralny bankom komercyjnym pod zastaw papierów wartościowych (tzw. kredyty lombardowe);
  • stopa depozytowa – określa oprocentowanie jednodniowych depozytów składanych przez banki komercyjne w banku centralnym. Stopa ta określa minimalne oprocentowanie na rynku.

Oto wysokość stóp procentowych w Polsce:

  • stopa referencyjna – 6,75 proc.;
  • stopa redyskontowa weksli – 6,80 proc.;
  • stopa lombardowa – 7,25 proc.;
  • stopa depozytowa – 6,25 proc.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Zielona Góra: 63. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich
Następny artykuł“Pokolenia wolności” z udziałem gwiazd estrady. Wyjątkowy koncert w symboliczną rocznicę