A A+ A++

„Damy czy Wieśniaczki? Edycja: Rolnicy z Podlasia”. To tytuł pierwszego spektaklu niedawno powstałego w Augustowie Podlaskiego Teatru Współczesnego, który można było oglądać przez trzy dni w augustowskim Osiedlowym Domu Kultury. W sztuce zagrali głównie augustowianie.

Kanwą spektaklu było kręcenie programu telewizyjnego noszącego właśnie tytuł „Damy czy Wieśniaczki? Edycja: Rolnicy z Podlasia”. Te tytuły znane są powszechnie widzom telewizyjnym, bo na antenach można zobaczyć popularny program „Damy i wieśniaczki” czy „Rolnicy z Podlasia”. Sztuka jednak niewiele ma wspólnego z ideą wskazanych programów telewizyjnych, ale wskazuje widzom, jak nasz region, zwany Polską B, jest postrzegany przez innych. Przede wszystkim jednak skupia uwagę na trudnych relacjach międzyludzkich. Bohaterem spektaklu jest w głównej mierze ekipa kręcąca program, w którym udział bierze kilka młodych kobiet, by wygrać milion złotych. Oglądając spektakl obserwujemy pracowników ekipy telewizyjnej. Praca w stresie wyzwala wiele emocji, na jaw wychodzą różne skrywane sekrety. Możemy zobaczyć, jak bohaterowie traktują się nawzajem. Spektakl zrealizowany był w ciekawej konwencji. Publiczność teatru była jednocześnie publicznością głównego motywu spektaklu, czyli programu telewizyjnego. W trakcie przedstawienia można było także zobaczyć materiały filmowe.

Warto wymienić aktorów i twórców spektaklu. Są to: Anna Gajdzińska, Magdalena Stankiewicz, Martyna Chodacz, Dorian Krause, Grzegorz Stankiewicz, Tomasz Nizio, Oliwia Wasilewska, Eliza Szczecina, Aleksandra Rokita, Sara Korenkiewicz, Zuzanna Bućko i Oliwia Wojciechowska. Kostiumy przygotowała Ewelina Wiszyńska, charakteryzacją zajęły się Marta Kolenda-Panuszko i Justyna Krzywińska. Scenografię stworzyła Manufaktura Reklamy i KK Desig. Zapisem wideo zajął się Michał Żabiliński. Scenariuszem i reżyserią zajmował się Paweł Aksamit twórca Podlaskiego Teatru Współczesnego. 

Trwają już przygotowania do kolejnego spektaklu pod tytułem SZKOŁA.PL, do którego scenariusz stworzył Paweł Aksamit. Zresztą sam tę sztukę też wyreżyseruje. 

-Występować będzie młodzież, a temat którego dotyka jest aktualny. Spektakl opowiada o futurystycznej, chociaż już nie tak odległej wizji szkoły, gdzie zamiast nauczycieli, zajęcia będą prowadzone przez oprogramowanie komputerowe. Spektakl dedykowany jest zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży -zdradza Paweł Aksamit. -Wyobraźmy sobie świat, w którym życie społeczne zostało przeniesione do serwisów społecznościowych, a część podstawowych codziennych czynności zastąpiły bezpowrotnie aplikacje. Sklepy stacjonarne ustąpiły miejsca tym wirtualnym, a część zawodów przestała istnieć. Każde państwo zarządzane jest oprogramowaniem komputerowym, a każdy obywatel rodząc się otrzymuje przypisane urządzenie , którym komunikuje się z resztą społeczeństwa oraz jest mu ono niezbędne do funkcjonowania. Model systemu szkolnictwa przeszedł również transformację. Nauczyciele zostali zastąpieni oprogramowaniem komputerowym. Jak wygląda lekcja w nowej szkole? Czy ograniczenie kontaktów społecznych niesie za sobą niebezpieczne konsekwencje? Czy ten system się sprawdzi?

O tym będzie można się przekonać już niebawem na deskach Podlaskiego Teatru Współczesnego. 

Artykuł ukazał się 11 października w tygodniku Przegląd Powiatowy. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBił dzieci i żonę
Następny artykułWrzesień przyniósł szybki wzrost płac – Główny Urząd Statystyczny podał dane