A A+ A++

Oprócz największego roszczenia Uniper (14 miliardów dolarów), inny niemiecki importer gazu RWE, który otrzymywał 1 miliard metrów sześciennych rocznie, żąda od Gazpromu około 1 miliarda dolarów odszkodowania. Francuska Engie złożyła pozew do arbitrażu, żądając od Gazpromu ponad 300 mln euro. W Austrii, która w dalszym ciągu kupuje rosyjski gaz, koncern energetyczny OMV złożył pozew przeciwko Gazpromowi: domaga się 575,3 mln euro.

Z roszczeniami wobec Gazpromu zgłaszają się także włoski Eni (kwota nie została ujawniona), polski Europol Gaz (na 1,5 mld euro), czeski Net4gas i Innogy Energie (200 mln euro), szwajcarscy handlarze gazem DXT Commodities i Axpo Solutions (prawie 1 mld euro).

Polowanie na pieniądze Gazpromu

Według szacunków rosyjskiej firmy inwestycyjnej BKS łączna kwota roszczeń wobec Gazpromu przekroczyła jego przychody netto ze sprzedaży gazu na wszystkie rynki zagraniczne łącznie: 10 mld dolarów rocznie z dostaw do Europy i Turcji, 7 mld dolarów z dostaw do Chin i 2 mld dolarów z eksportu do krajów WNP i Azji Centralnej. 

Nikita Błochin analityk Alfa Banku zwraca uwagę, że wielomiliardowe roszczenia stwarzają ryzyko wstrzymania płatności na rzecz Gazpromu w Europie. Firmy żądające odszkodowań mogą próbować przejąć pieniądze, które przekazują spółce pozostali nabywcy rosyjskiego gazu. Do takiej sytuacji mogłoby dojść zwłaszcza w Austrii, gdzie pod koniec maja narodowy operator gazowy OMV informował o próbach „przechwytywania” płatności na rzecz Gazpromu.

Zdaniem Błochina obecna sytuacja oznacza dla rosyjskiej firmy da … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybuchy w Gdańsku. Spektakularna akcja CBŚP
Następny artykułKibice zamieścili go na fladze. Tak zareagował Grzegorz Braun