W Polsce Pierwsza Komunia Święta jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu młodego katolika. Jest to sakrament wtajemniczenia chrześcijańskiego, wymagający wielu przygotowań – duchowych i organizacyjnych. W trakcie Mszy świętej, dziecko po raz pierwszy może przyjąć hostię – w ten sposób następuje symboliczne wstąpienie Chrystusa do jego serca. Zastanawiało Cię kiedyś jak wyglądają przygotowania w innych krajach?
Pierwsza komunia w Polsce – krok po kroku
Kto może przystąpić do sakramentu?
Podstawowymi wymogami, umożliwiającymi przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej są:
- Wiara chrześcijańska
- Chrzest, otwierający drogę do przyjmowania kolejnych sakramentów.
- Wiek: 8-9 lat
- Przygotowanie, spoczywające na rodzicach i księdzu, sprowadza się do zaznajomienia dziecka z podstawowymi prawdami wiary i wyjaśnieniem mu istoty przeistoczenia ciała Chrystusa w hostię.
- Pierwsza spowiedź
Przygotowanie
Podstawowa wyprawka komunijna to:
- Różaniec i sakiewka do przechowywania
- Łańcuszek z medalikiem lub krzyżykiem
- Książeczka
- Świeca
- Ubiór
Jeśli szukasz któregoś z komunijnych akcesoriów lub zastanawiasz się nad prezentem z tej okazji, zajrzyj tutaj: https://www.holyart.pl/specjalne-okazje/pierwsza-komunia-swieta.
Przebieg
W trakcie uroczystej mszy świętej, dzieci pierwszy raz przyjmują Eucharystię. Ceremonia rozpoczyna się przed wejściem do kościoła, gdzie celebrans wita wszystkich zgromadzonych. Następnie dzieci proszą o błogosławieństwo rodziców, którzy namaszczają czoła swoich pociech znakiem krzyża. Po tym ksiądz skrapia wszystkich obecnych wodą święconą i następuje procesyjne przejście do kościoła.
Msza rozpoczyna się od prośby o udzielenie sakramentu Eucharystii, kierowanej przez rodziców. Dzieci czynnie uczestniczą w mszy – przydziela się im pierwsze i drugie czytanie, wykonanie psalmu, wypowiadanie intencji w modlitwie wiernych i złożenie darów przed ołtarzem.
Całość jest zwieńczona uroczystym przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej oraz podziękowaniami kierowanymi do Pana Jezusa, kapłanów, rodziców i innym osobom.
Niemcy
Przygotowania komunijne sprowadzają się do:
- Cyklów spotkań przedkomunijnych z rodzicami
- Przygotowań duchowych dla dzieci
- Wyboru stroju komunijnego i świecy
- Zorganizowania profesjonalny fotograf, robiący zdjęcia
- Pierwszej spowiedzi
Norwegia
Aby przystąpić do sakramentu Eucharystii dziecko musi:
- Ukończyć 10 lat
- Być ochrzczone
- Uczęszczać na katechezę przygotowawczą przez dwa lata
- Wyspowiadać się po raz pierwszy
- Brać czynny udział w mszach świętych
Wielka Brytania
W zależności o szkoły, do której uczęszcza dziecko, różni się droga zgłoszenia chęci przystąpienia do sakramentu Eucharystii. W angielskich szkołach publicznych to rodzice muszą o to zadbać, zgłaszając pociechę do najbliżej parafii, która zorganizuje dziecku kurs przygotowawczy. Szkoły katolickie odpowiadają w całości za przygotowania duchowe i organizacyjne uroczystości.
Zasady przystąpienie do sakramentu Eucharystii:
- Ukończone 8 lat
- Brak obowiązkowych egzaminów
- Brak jednoznacznych zaleceń dotyczących strojów
- Brak uroczystego charakteru ceremonii
Ceremonia w Wielkiej Brytanii nie jest tak wzniosła, jak w Polsce – nie przyozdabia się kościołów, nie organizuje się przyjęć po jej zakończeniu i obdarowuje się dzieci raczej symbolicznymi prezentami.
Pierwsza Komunia jest przeżyciem duchowym, dostarczającym wiele emocji młodym katolikom. Proces przygotowań i jej przebieg różni się w zależności od kraju, w którym dziecko przystępuje do sakramentu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS