Najnowsze odkrycie archeologów może zmienić historię naszego gatunku. Największy odnaleziony warsztat wytwarzający igły z kości pokazuje, że praktyki, które kojarzymy z rewolucją przemysłową miały już miejsce w epoce brązu. Jak to możliwe?
Tę “starożytną fabrykę” badacze odnaleźli w Shimao w chińskiej prowincji Shaanxi. Jest to jeden z pierwszych i największy do tej pory odkryty warsztat produkujący igły kostne na naprawdę ogromną skalę.
Odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Anthropological Archeology, jego autorami są Hua Wang i jego współpracownicy. Stanowi ono niezwykle cenny dowód na powstawanie specjalizacji rzemieślniczej i zorganizowanych struktur państwowych w Chinach przełomu neolitu i epoki brązu.
Stanowisko archeologiczne położone jest na styku obszarów zasiedlonych przez społeczności pastersko-rolnicze z płaskowyżu bogatego w żyzne ziemie i łowców-zbieraczy z terenów Mongolii. W latach 2016-2018 odkryto tam liczne pozostałości murów kamiennych, a także miejsca ceremonialne oraz sporych rozmiarów kopiec tarasowy.
Według doktor Li Min, jednej z badaczek pracujących na stanowisku, warsztat z Shimao jest pierwszym wysoce wyspecjalizowanym miejscem produkcji igieł kostnych w historii chińskiej archeologii. Wcześniej uważano, że produkcja tego rodzaju przedmiotów odbywała się jedynie w małej skali.
Stanowisko składa się z trzech głównych części: muru zewnętrznego, wewnętrznego, a także centralnie położonego kopca zwanego “tarasem królewskim“. Warsztat produkujący niewielkie wyroby z kości położony był w centralnej części, na szczycie kopca, wśród rezydencji elit, świątyń i strażnic.
Zdaniem Li Min usytuowanie manufaktury na szczycie centralnego wzgórza może być ściśle powiązane z miejscami rytualnymi i pałacowymi. Warsztat prawdopodobnie produkował igły, które służyły następnie do wytwarzania ubrań dla elit oraz kapłanów.
Podczas wykopalisk archeologom udało się wydobyć ponad 18 tys. fragmentów kostnych w różnym stadium wykończenia wyrobu. Z tego ponad 16 tys. stanowiły igły kostne. Większość materiału pochodziła z kości kóz, które mogły pochodzić z rytualnych ofiar oraz ogólnej konsumpcji, która była bardzo duża z uwagi na liczne pielgrzymki.
W Shimao wytwarzano różne rodzaje igieł, do produkcji stosowano natomiast n … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS