A A+ A++

“Z Maryją we Wspólnocie Kościoła” to przewodnie hasło 43-ej Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, która we wtorek 6 sierpnia przybyła do Pińczowa. 

Jak co roku, 6 sierpnia, po południu przybyli pielgrzymi do Pińczowa, gdzie znaleźli zakwaterowanie w szkołach i u zaprzyjaźnionych rodzin. Wieczorem spotkali się na modlitwach w miejskich kościołach, a o godzinie 20.30 w Sanktuarium Mirowskim uczestniczyli w modlitwie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Następnego dnia, 7 sierpnia o godz. 7.00 spotkali się w farze – kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w rynku, aby wspólnie wziąć udział we Mszy Świętej, której przewodniczył Ojciec Pielgrzymki bp Jan Piotrowski. Homilię w tym roku wygłosił ks. Adrian Buczkowski. 
Eucharystię sprawowali także proboszczowie trzech pińczowskich parafii – dziekan Dekanatu Pińczowskiego ks. Stanisław Kudełka, ks. prałat Jan Staworzyński, kustosz Sanktuarium Mirowskiego w Pińczowie ojciec Remigiusz Balcerak OFM oraz pielgrzymujący kapłani. 

Jak zapewnił na początku Eucharystii biskup, o modlitwie w intencji pielgrzymów pamiętają Margaretki z naszej diecezji oraz Grono Przyjaciół Kieleckiego Seminarium. Później dowiedzieliśmy się, że w intencji pielgrzymów modlą się również skazani z pińczowskiego zakładu karnego. Liturgię Słowa oraz śpiew przygotowali pielgrzymi. 
Ksiądz prałat Jan Staworzyński wspomniał o związkach parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty z ojcami Paulinami, którzy przybyli do Pińczowa w 1443 r. na zaproszenie biskupa.  Przejęli wtedy świątynię na klasztorną i zarządzali nią do 1819 roku z przerwą na okres reformacji. W roku 1550 kościół w Pińczowie przejęli protestanci, a Paulini opuścili miasto. Przez jakiś czas w kościele funkcjonowało gimnazjum różnowiercze. Po odzyskaniu kościoła i jego remoncie świątynię ponownie konsekrowano w 1656 r.

Tutaj w latach od 1647 do 1650 roku proboszczem był ojciec Kordecki. 25 maja 1647 r. obrany został czwartym definitorem prowincjalnym i przeorem klasztoru Paulinów w Pińczowie.

Ks. prałat podziękował dyrekcji pińczowskiego GOMAR-u za ofiarowanie soków dla pielgrzymów.

Po Mszy wszyscy udali się w dalszą drogę. Część do Morawicy, a pozostali do Dębskiej Woli. W czwartek pielgrzymka dotrze do Kielc, a 13 sierpnia pątnicy wejdą na Jasną Górę. 

więcej zdjęć w galerii Parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe chodniki, które poprawią bezpieczeństwo pieszych
Następny artykułPrzebudowa ulicy Karczunkowskiej przy Puławskiej