Powiat lubiński zaprosił dziś mieszkańców do wspólnego uczczenia 81. rocznicy rozpoczęcia zbrodni wołyńskiej – trwającej przez rok czystki etnicznej, której ukraińscy nacjonaliści dopuszczali się na Polakach zamieszkujących przedwojenne województwo wołyńskie.
Mimo upływu czasu zbrodnia wołyńska pozostaje jednym z najtrudniejszych wydarzeń w historii stosunków polsko-ukraińskich. Od lutego 1943 roku do lutego 1944 r. oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii, SS Galizien oraz innych ukraińskich formacji współpracujących z Niemcami systematycznie napadały na domy mieszkańców Wołynia, zabijając wszystkich bez wyjątku – także kobiety i dzieci. Ofiarami rzezi padli też, choć w znacznie mniejszej liczbie, Wołynianie innych narodowości oraz Ukraińcy, którzy stawali w obronie atakowanych. Historycy szacują, że w tamtym okresie zginęło około 100 tys. obywateli polskich.
Apogeum ludobójstw miało miejsce latem 1943 r., stąd 11 lipca obchodzimy jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.
W Lubinie mieszkańcy wzięli dziś udział w obchodach rocznicy zbrodni wołyńskiej. Wraz z przedstawicielami władz powiatu lubińskiego i miasta, a także organizacji kombatanckich i służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Ceremonię tę poprzedziła okolicznościowa msza w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
– Wzruszające jest to, że jest tutaj młode pokolenie, reprezentujące poszczególne szkoły z powiatu lubińskiego, są kombatanci i przedstawiciele różnych organizacji i związków. Sporo było też mieszkańców – mówi Jadwiga Musiał, przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego. – Dbanie o wszystkie rocznice to działania podejmowane przez Starostwo Powiatowe od wielu lat, ponieważ w ten sposób te wydarzenia są przekazywane do świadomości od najmłodszych pokoleń do najstarszych. Trzeba o tym po prostu pamiętać – dodaje.
Fot. BM
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS