A A+ A++

W poniedziałek Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych prowadził akcję protestacyjną. Między innymi w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym pielęgniarki na dwie godziny (między 10 a 12) odeszły od łóżek. W większości placówek zawisły flagi i transparenty.

Powodem protestów jest tzw. ustawa Niedzielskiego o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. W komunikacie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych czytamy, że “ustawa nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych, pomimo licznych sygnałów od członków organizacji związkowej dotyczących rażącego pogorszenia warunków pracy i płacy, trwającego od wielu miesięcy stresu, przemęczenia i wypalenia zawodowego”. 

– W tej ustawie zostałyśmy potraktowane po macoszemu, dlatego że my (pielęgniarki), jesteśmy za fizjoterapeutami, za rehabilitantami – ich stawki mają wyższe współczynniki. Dla nas jest to strasznie krzywdzące, ponieważ w dobie pandemii dawałyśmy z siebie wszystko, byłyśmy na pierwszej linii frontu i tak nam się za to dziękuję – mówi Izabela Wąsik – przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Pielęgniarek i Położonych przy MSS w Radomiu. 

Trzy tygodnie temu w resorcie zdrowia przedstawiciele ministerstwa spotkali się z położnymi i pielęgniarkami. Na zaproszenie Adama Niedzielskiego oprócz OZZPiP w spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki innych związków zawodowych pielęgniarek, przez to rozmowy zostały przerwane.

– Nasza organizacja zaproponowała 11 poprawek do tzw. ustawy Niedzielskiego, niestety żadna nie została zaakceptowana. Nikt z nami nie rozmawia, pan minister Niedzielski spotkał się raz z pielęgniarkami i potraktował nas bardzo niepoważnie. Spotkanie musiało zostać przerwane z uwagi na to, że zostały zaproszone tam osoby, których być nie powinno – mówi przewodnicząca Wąsik. 

20 maja do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. Projekt ustawy przewiduje, że od 1 lipca tego roku żaden pracownik medyczny oraz działalności podstawowej podmiotu leczniczego nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż wynikający z ustawy.

– W zgłoszonych przez nas poprawkach pojawiły się głównie współczynniki, średnie krajowe, średnia normy zatrudnienia, ponieważ u nas praktycznie normy zatrudnienia nie istnieją a są bardzo ważne, ponieważ pielęgniarki niejednokrotnie pracują ponadnormatywnie, po sto godzin dodatkowo, tylko po to żeby zabezpieczyć opiekę nad pacjentem. Gdyby pielęgniarki wypracowywałoby tylko swoje normy to połowę oddziałów trzeba byłoby zamknąć – mówi Izabela Wąsik. 

W szpitalu na Józefowie strajkowało ok. 300 pielęgniarek i pielęgniarzy oraz położnych i położników.

– My – jako pielęgniarki i położne ze szpitala na Józefowie – mamy nadzieję, że do Ministerstwa dotrze nasz protest, które przemyśli i pokłoni się przed tym, co my chciałybyśmy zmienić. Miejmy nadzieję, że nie będzie już więcej akcji strajkowych – mówi przewodnicząca. 

W akcji protestacyjnej udział wzięło 40 szpitali w całej Polsce. W Radomiu pracownicy ochrony zdrowia strajkowali w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym, Radomskim Szpitalu specjalistycznym oraz w Szpitalu Psychiatrycznym w Krychnowicach. 

Milena Majewska, Katarzyna Kurek fot. Piotr Nowakowski

Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiepokojące wieści. Rośnie ryzyko odcięcia Polski do unijnych środków?
Następny artykułGas Gas sięgnął po Sandersa