Pia Skrzyszowska znalazła się na ustach całej Polski po tym, gdy zdobyła mistrzostwo Europy w biegu na 100 metrów przez płotki. Wiele osób zastanawia się, co oznacza jej charakterystyczne imię.

21-letnia Skrzyszowska urodziła się w sportowej rodzinie, jej rodzice też byli lekkoatletami, a matka Jolanta Barczak reprezentowała Polskę na olimpiadzie w Seulu. Już w wieku 16 lat została złotą medalistką olimpiady młodzieży w skoku w dal i na 100 m przez płotki. To był dopiero początek jej sukcesów. Rok później została halową mistrzynią Polski do lat 18-tu w biegu na 60 m i pobiła rekord kraju w tej kategorii wiekowej, zdobyła także brązowy medal seniorskich halowych mistrzostw Polski w skoku w dal. W zeszłym roku zdobyła złoto na młodzieżowych mistrzostwach Polski w Tallinie.

Wczoraj lekkoatletka dostała się, jako jedna z trzech Polek, do półfinału biegu na 100 m przez płotki na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy. Ukończyła go jako druga, za Brytyjką Cindy Sembler, która w swoim biegu była szybsza o 0,04 sekundy. W biegu finałowym Polka nie dała jej jednak szansy. Ukończyła bieg w 12,53 sekundy, tym samym zdobywając złoto. Był to pierwszy medal dla Polski w tej konkurencji od 40 lat.

Uwagę wielu Polaków zwróciło niecodzienne imię mistrzyni. Wbrew pozorom „Pia” nie jest jednak imieniem egzotycznym. To żeńska wersja imienia Pius, co w języku łacińskim oznacza „pobożny”. Takie imię nadawano w Polsce dziewczynkom od stuleci, ale nigdy nie było szczególnie popularne, wybierano je zaledwie kilka – kilkanaście razy w roku. Być może teraz to się zmieni i to piękne imię dzięki sukcesowi Skrzyszowskiej w końcu zyska popularność.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Sportowe Fakty, Rodzice.pl Autor: