A A+ A++

Szpital Miejski w Piekarach Śląskich jest jedyną lecznicą w woj. śląskim, która spełnia wszystkie wymogi rządowe. Wkrótce przestanie być „miejski” i trafi pod skrzydła marszałka.

***

Szpital Miejski jest jedynym szpitalem na Śląsku, który został dostosowany do wszystkich wymogów ministerialnych. Powstał nowy, spełniający najwyższe standardy budynek, który został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt.

Zarządzanie i finansowanie piekarskiego szpitala przejmie województwo śląskie – podobnie jak zarządza i finansuje piekarską „Urazówką”. Radni Sejmiku Wojewódzkiego podjęli stosowną uchwałę, podobnie jak i Rada Miasta Piekary Śląskie.

Jakość przełożyła się na uznanie na Śląsku i dziś większość pacjentów w placówce to osoby spoza Piekar Śląskich. Niestety, za osiągniętą jakością nie poszło finansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Miasto dopłaca do utrzymania placówki kilkanaście milionów każdego roku.

Najlepsza na Śląsku porodówka – wyprzedza ją jedynie jeden szpital… prywatny. Chirurgia, gdzie na najwyższym poziomie wykonywane są operacje tarczycy przyciągając pacjentów z całego regionu.

Prowadzony przez panią profesor oddział Endokrynologi, gdzie przyjeżdżają pacjenci z najbardziej odległych krańców Polski. Piekary Śląskie mają się czym chwalić.

Plan rozwojowy szpitala to kolejne pracownie i oddziały: bronchoskopia, hemodynamika serca, pulmonologia i pediatria. Potrzeba na to kolejnych dziesiątek milionów złotych.

Miasta nie stać na to, żeby finansować inwestycje i dokładać do leczenia pacjentów z całego regionu.

Ponad podziałami politycznymi – we współpracy z parlamentarzystami i radnymi wojewódzkimi wypracowano rozwiązanie, które zapewni dalszych rozwój naszego szpitala, dając mu szansę by stał się jednym z najlepszych – podobnie jak to jest piekarską „Urazówką”.

Województwo śląskie, które ma znacznie większy budżet, zainwestuje w rozwój piekarskiego szpitala. Połączone siły budżetu państwa, województwa i miasta stworzą zupełnie inną sytuację dla piekarskiej placówki.

– Potrzebujemy nowoczesnych szpitali na Śląsku, oferujących najwyższy standard usług medycznych pacjentom w całym regionie. W Piekarach Śląskich jest taka placówka, w którą wystarczy jeszcze trochę zainwestować i dalej rozwijać, aby stała się perełką województwa. Lepsze to niż łatanie dziur w starych obiektach. Województwo na to stać, a mieszkańcy Śląska tego potrzebują – przekonywał marszałek Jakub Chełstowski.

Budżet Piekar Śląskich to około 350 milionów złotych. Dla porównania budżet Zabrza (które dopłaca do swojego szpitala porównywalne kwoty) to 1 miliard 200 milionów złotych. Budżet województwa śląskiego to niemal 3 miliardy!

Temat przekazania udziałów w piekarskim Szpitalu Miejskim na rzecz województwa śląskiego był tematem obrad na sesji rady miasta. Radni podjęli jednoznaczną decyzję: 17 głosów za i 6 przeciw.

– Nie boję się tego powiedzieć: głosowanie przeciwko to głosowanie przeciwko naszemu miastu, przeciwko szpitalowi i przeciwko mieszkańcom. Zdrowie nie ma barw politycznych – mimo podziałów politycznych radni Sejmiku Województwa podjęli mądrą i ważną decyzję. Mieszkańcy oczekują od nas konkretów i skutecznych działań. Bardzo dziękuję radnym Obywatelskiego Klubu Radnych i Naszych Piekar za poparcie naszych starań – mówiła na sesji Sława Umińska-Duraj – prezydent Piekar Śląskich.

Z perspektywy mieszkańców i pacjentów – nie będzie żadnych zmian. Miasto przekaże w formie darowizny województwu śląskiemu udziały w Piekarskim Centrum Medycznym.

Województwo będzie właścicielem spółki. Budynek nowego szpitala zostaje własnością miasta i będzie dzierżawiony województwu.

W pierwszym etapie zostaną spłacone wszystko zobowiązania szpitala, także zaległości w ZUS oraz funduszu socjalnym. Województwo śląskie będzie spłacać pozostały kredyt zaciągnięty przez spółkę na zakup nowoczesnego sprzętu.

Otwarta zostanie jeszcze w tym roku nowa pracownia bronchoskopii. Pojawi się też możliwość otwarcia pracowni hemodynamiki serca, o ile przekazane zostaną środki rządowe. Wkład własny zabezpieczy urząd marszałkowki.

To ogromna szansa rozwoju dla piekarskiego szpitala. We współpracy z „Urazówką” może stać się jedną z najlepszych placówek leczniczych na Śląsku.

Warto też przypomnieć, że w listopadzie 2019 r. Trybunał Konstytucyjny w wyroku K 4/17 uznał za niezgodny z Konstytucją art. 59 ustawy o działalności leczniczej w zakresie, w jakim nakazuje samorządowi pokrywać straty szpitali. Rząd miał 18 miesięcy na zmianę niekonstytucyjnych przepisów.

Jak stwierdził TK, finansowanie służby zdrowia jest ustawowym zadaniem strony rządowej. TK przyznał także, że przekazywane środki są nieadekwatne do kosztów ponoszonych przez placówki, a niedobory ochrony zdrowia są znane ustawodawcy i mają charakter systemowy.

Jak zauważył Trybunał, Najwyższa Izba Kontroli wielokrotnie zwracała uwagę na problem nadwykonań i niedofinansowania szpitali, co potwierdza, że tu właśnie należy szukać rzeczywistych źródeł problemu.

***

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – wpisz iboma.media

***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.

Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:

[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Za UM Piekary Śląskie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybuch w domu jednorodzinnym. Ranna została kobieta i dwoje dzieci
Następny artykułStowarzyszenie Gazet Lokalnych: nie zakładajcie knebla Gazecie Myszkowskiej