A A+ A++

Najpierw specjalna komisja ds. Pegasusa musi się ukonstytuować. Dopiero potem rozpoczną się prace. Pierwsze posiedzenie, na którym zostaną wybrane władze, odbędzie się we wtorek 19 kwietnia.

Przypomnijmy, o powołaniu tej komisji eurodeputowani zdecydowali przytłaczającą większością głosów, gdy pojawiły się informacje, że władze Polski i Węgier korzystały z tego oprogramowania, by inwigilować prawników, dziennikarzy i polityków.

Będzie jeszcze wiele znaków zapytania i wykrzykników – powiedział brukselskiej korespondentce RMF FM szef delegacji PO-PSL Andrzej Halicki, pytany o doniesienia w sprawie śledzenia unijnych urzędników. Komu mogłoby zależeć, żeby śledzić komisarza? – pyta eurodeputowany.

Jak się dowiedziała dziennikarka RMF FM, według politycznych uzgodnień szefem komisji śledczej ma zostać holenderski polityk z EPL – Jeroen Lenaers. Sprawozdanie po 12 miesiącach ma natomiast przygotować eurodeputowana Odnowić Europę Sophie in’t Veld. 

Z Polski do komisji, która będzie liczyć 38 osób, wchodzą: 

  • Róża Thun (Odnowić Europę), 
  • Bartosz Arłukowicz (EPL), 
  • Beata Kempa,
  • Dominik Tarczyński (ECR), 
  • Łukasz Kohut (S&D).

Jak działa Pegasus?

Pegasus umożliwia zdalny dostęp do zainfekowanych telefonów komórkowych. Sprzedawane organom wywiadowczym i organom ścigania na całym świecie oprogramowanie szpiegujące wykorzystuje luki w zabezpieczeniach systemów operacyjnych Android i iPhone, by uzyskać dostęp do zawartości urządzenia – od wiadomości po zdjęcia. Program pozwala również na zdalną aktywację kamery i mikrofonu w telefonie bez wiedzy ofiary.

Pod koniec grudnia 2021 roku agencja Associated Press podała, powołując się na ustalenia grupy Citizen Lab, że za pomocą oprogramowania Pegasus, opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group Technologies, inwigilowani byli adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek, a także senator KO Krzysztof Brejza w czasie, gdy w 2019 roku był szefem sztabu wyborczego KO oraz lider AGROUnii Michał Kołodziejczak.

Opracowanie:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojna w Ukrainie. Niemiecka firma oferuje Ukrainie czołgi. Warunkiem jest zgoda rządu RFN
Następny artykułBiżuteria ze srebra – czy to trafiony pomysł na inwestycję?