A A+ A++

Wzdęcia, zaparcia, mdłości, biegunki – powyższe dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą bardzo uprzykrzyć życie i są sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. W związku z tym nie należy ich bagatelizować. Sprawdź pięć sposobów na lepsze trawienie, dzięki którym usprawnisz swój metabolizm i będziesz znów czerpać radość z jedzenia.

Regularne posiłki

Życie w ciągłym biegu, nieregularne jedzenie, wysoko przetworzone posiłki – to wszystko sprawia, że układ pokarmowy nie daje rady, czego skutkiem są bóle brzucha i wzdęcia. Aby poprawić trawienie, warto zadbać o regularność posiłków. Dietetycy zalecają, aby jeść cztery lub pięć dań dziennie w odstępach co trzy godziny. Podczas jedzenia zwracaj uwagę również na wielkość kawałków. Im bardziej rozdrobnione jedzenie, tym łatwiej zostanie strawione. 

Dieta lekkostrawna

Ważne jest nie tylko to, kiedy i jak jesz, ale przede wszystkim: co jesz. Najlepszym rozwiązaniem na pojawiające się wciąż dolegliwości żołądka i jelit jest dieta lekkostrawna. Z jadłospisu należy wykluczyć produkty, które podrażniają układ pokarmowy. Ważny jest również sposób przyrządzania żywności – zaleca się gotowanie w wodzie i na parze. Dieta lekkostrawna opiera się na młodych, delikatnych warzywach, dojrzałych owocach, pszennym pieczywie, chudych rybach morskich, chudym mięsie i wędlinach, zdrowych tłuszczach nienasyconych (oliwa z oliwek), niskotłuszczowym nabiale i przyprawach (koper, tymianek, lubczyk, wanilia, cynamon, imbir).

Dieta lekkostrawna – czego unikać?

  • ostrych i tłustych potraw,

  • pieczywa żytniego i razowego,

  • grubych kasz, ryżu brązowego,

  • cebuli, czosnku, papryki,

  • grzybów, orzechów,

  • gruszek, śliwek,

  • nasion roślin strączkowych,

  • octu, pieprzu, musztardy.

Przemyślane zakupy

Jak poprawić trawienie? Komponuj posiłki diety lekkostrawnej z pełnowartościowych produktów. Podczas robienia zakupów czytaj etykiety. Unikaj artykułów spożywczych, które w swoim składzie mają cukry proste, tłuszcze trans oraz sztuczne wzmacniacze smaku. 

Nawadnianie organizmu

Podstawą zdrowego trybu życia jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie na płyny u dorosłego człowieka wynosi nieco ponad dwa litry. Należy jednak pamiętać, że to, ile wody powinno się pić dziennie, jest kwestią indywidualną. Zapotrzebowanie na płyny zależy między innymi od trybu pracy i poziomu aktywności fizycznej. Jeśli nie wiesz, ile wody powinieneś pić dziennie, skorzystaj z internetowych kalkulatorów. Warto również zainstalować aplikację w telefonie, która będzie przypominać o regularnym sięganiu po butelkę z wodą. Woda nie tylko gasi pragnienie, ale przede wszystkim wypłukuje toksyny z organizmu i wspomaga pracę układu pokarmowego. Poza tym przyspiesza metabolizm oraz daje uczucie sytości.

Picie ziół

Z pomocą w trawieniu przychodzi też natura. Na bóle żołądka i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego najlepsze są napary z rumianku, mięty i chmielu. Korzeń imbiru przyda się na mdłości, a koper złagodzi skurcze jelit. 

tekst płatny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus. Prof. Horban: od niedzieli możliwy całkowity lockdown
Następny artykułFilmował zatrzymanie Stachowiaka. Usłyszał prawomocny wyrok!