To już kolejna, tym razem jubileuszowa konferencja poświęcona ludziom w spektrum autyzmu w ramach cyklu Przystanek A. Idea Przystanku A zrodziła się 5 lat temu w zamyśle psycholog Magdaleny Majewskiej i terapeuty Anny Gębury, aby wspierać osoby ze spektrum autyzmu, ale też zwrócić uwagę otoczenia na ten problem.
– Bardzo nam zależało na tym, aby osobom, które są zainteresowane spektrum autyzmu przybliżyć tę tematykę, w takiej formie przystępnej, nawet lekko przyjacielskiej , bez dystansu i stresu, które często wywołują wizyty we wszelkiego rodzaju poradniach, czy przychodniach. I wpadłyśmy na pomysł właśnie Przystanku A, który ciągnie się już 5 lat – mówi Magdalena Majewska.
– Naszym zamysłem było tez to, aby osoby, które nic nie wiedzą na temat autyzmu, uzyskały konkretne informacje dotyczące miejsc, w których mogą uzyskać pomoc i aby zaszczepić w nich także empatię do ludzi, które są w spektrum autyzmu. -dodaje Anna Gębura.
W konferencji, która nieprzypadkowo odbyła się w kwietniu – miesiącu świadomości autyzmu, a która przebiegała pod hasłem: „Osoba w spektrum autyzmu”, uczestniczyli rodzice dzieci oraz osoby zainteresowane tematyką oraz goście ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego Centrum Autyzmu w Niemienicach.
Jak przyznaje psycholog Magdalena Majewska, coraz więcej rodziców słyszy diagnozę dotyczącą spektrum autyzmu, ale też wzrasta świadomość świata ludzi dorosłych.
-Jest coraz więcej przypadków, gdyż coraz bardziej świadomi są rodzice i wiedzą na co zwracać uwagę. Co ich powinno niepokoić, a co nie i to już na etapie takiej diagnozy różnicowej około 3 roku życia , kiedy coś się dzieje niepokojącego, a rodzice zdają sobie sprawę z tego, że mogą to świadomie sprawdzić. I w tym momencie mamy wygraną, bo albo mamy zaburzenie ze spektrum i należy tu podjąć już właściwe kroki , albo wykluczamy i zajmujemy się tym, co najbardziej sprawia trudność dziecku – wyjaśnia M. Majewska.
Jeszcze do niedawana autyzm był tematem tabu. Rodzice często sami nie chcieli mówić o problemie, obawiając się reakcji otoczenia. Na szczęście dziś, dzięki też tego rodzaju inicjatywom jak Przystanek A , to się zmienia
– Jest lepiej, powstaje coraz więcej stowarzyszeń oraz osób, gabinetów, które wspierają dzieci ze spektrum, ale też ich rodziców. Tutaj ważne jest wsparcie najbliższych , a o tym mówiło się bardzo mało, zaś oni tak naprawdę byli pozostawieni sami sobie. Stąd widzimy pozytywne ruchy, zarówno w temacie wsparcia, jak i świadomości społecznej. Ludzie coraz więcej wiedzą o spektrum, stają się bardziej otwarci i właśnie o to w naszej idei nam chodziło – przyznaje A. Gębura.
Podczas konferencji prelegenci mówili o wsparciu i potrzebach oraz oczekiwaniach społecznych osób w spektrum autyzmu. Agnieszka Kwapisz z SOSW w Ostrowcu Św., poruszyła zagadnienia dotyczące „Komunikacji w spektrum autyzmu”, zaś Małgorzata Spychaj dyrektor SOSW w Niemienicach i pedagog Małgorzata Szybalska przedstawiły prezentacje pt. „Pod skrzydłami autyzmu”.
Rodzice oraz osoby zainteresowane mogą szukać wsparcia w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym oraz w gabinetach, które mają w swojej ofercie wsparcie dla dzieci ze spektrum autyzmu, a są to zajęcia indywidualne, terapia autyzmu, treningi umiejętności społecznych, integracja sensoryczna. To jest duży pakiet zajęć, które są dedykowane dzieciom i ich rodzinom.
Jubileusz 5 lecia zgromadził także przyjaciół – samorządowców, którzy od początku wspierają Przystanek A – Agnieszkę Rogalińską, Joannę Pikus, Mariusza Pasternaka, Łukasza Dybca, Mariusza Łatę i Dariusza Wierzbińskiego, którzy przybyli z gratulacjami. Inicjatorki Przystanku A w upominku otrzymały statuetki czapli, będącej symbolem zgłębiania mądrości i ciekawości.
Organizatorami konferencji było „Dobre miejsce” Anny Gębury i Gabinet i Pracownia Psychologiczna Magdaleny Majewskiej w partnerstwie z Centrum Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przystankowi A życzymy kolejnych, owocnych lat wspierania osób ze spektrum i ich najbliższych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS