Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy. Budownictwo czeka wyraźne spowolnienie – przekazał w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny
Wzrost sprzedaży detalicznej nie odzwierciedla stanu gospodarki
Polski Instytut Ekonomiczny skomentował poniedziałkowe dane GUS, z których wynika, że sprzedaż detaliczna w kwietniu rdr wzrosła o 19 proc. PIE zwrócił uwagę, że sprzedaż wzrosła “mocniej od prognoz analityków (16,1 proc.).
“Silny wzrost związany jest głównie z zakupami odzieży, mebli i wyposażenia domu oraz lekarstw i kosmetyków. To jednak efekt migracji z Ukrainy” – uważają eksperci. Oprócz tego “po raz kolejny obserwujemy słabsze wyniki w sprzedaży samochodów”. W opinii PIE “wydatki konsumpcyjne pojedynczych gospodarstw prawdopodobnie rosną w coraz wolniejszym tempie”.
Branża handlowa. Możliwe słabsze wyniki w kolejnych kwartałach
Analitycy spodziewają się osłabienia wyników handlu “w kolejnych kwartałach”. “Siła nabywcza konsumentów rośnie w niskim tempie z uwagi na wysoką inflację. Dodatkowo, kolejne podwyżki stóp procentowych ograniczają wydatki gospodarstw domowych. W efekcie badania koniunktury GUS wskazują, że plany wydatkowe są równie słabe jak na początku pandemii Covid-19″ – wyjaśnili.
Branża budowlano-montażowa. Wzrost słabszy niż przewidywania analityków
PIE odniósł się do danych o wzroście produkcji budowlano-montażowej, która wzrosła w kwietniu o 9,3 proc. “Wynik jest znacznie niższy w porównaniu do prognoz analityków (18.7 proc.)” – podkreślono. Chociaż “komentarz GUS wskazuje wysoki wzrost zarówno w przypadku wznoszenia budynków oraz robót budowlanych specjalistycznych” to budownictwo czeka “wyraźne spowolnienie”. “Niedobory materiałów oraz pracowników już teraz ograniczają aktywność. Słabsze wyniki sektora będą widoczne we wszystkich państwach Unii Europejskiej” – wskazał PIE. (PAP)
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Dokumentacja kadrowa 2022 + Kodeks pracy 2022
Tylko teraz
198,00 zł
268,00 zł
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS