Dzisiaj piątek trzynastego, dzień, który od lat budzi w wielu osobach niepokój i kojarzy się z pechem. Wiele osób w tym dniu unika podejmowania ważnych decyzji, podpisywania umów czy organizowania spotkań biznesowych. Choć przesąd o pechowym piątku trzynastego jest szeroko znany, nie każdy wie, skąd się wziął.
Piątek trzynastego – skąd wziął się ten przesąd?
Jedna z teorii mówi, że ten dzień zyskał swą złą sławę w 1307 roku, kiedy to 13 października król Francji, Filip IV, zlecił aresztowanie Templariuszy. Zakon oskarżono m.in. o herezję i bałwochwalstwo, a ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, przed śmiercią na stosie miał przekląć króla i papieża Klemensa V. Co ciekawe, obaj zmarli w ciągu roku po tej egzekucji.
Powszechne przekonanie o pechowości piątku trzynastego pojawiło się jednak dopiero na początku XX wieku. Dziś przesąd ten spotykany jest m.in. w Polsce, Niemczech, Finlandii, Czechach, Islandii i na Filipinach. Co ciekawe, w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy dzień uznaje się wtorek trzynastego, a we Włoszech – piątek siedemnastego.
Popularne przesądy związane z piątkiem trzynastego:
-
Nie przechodź pod drabiną – Przesąd ten może sięgać czasów średniowiecza, kiedy drabina symbolizowała szubienicę. Inna teoria mówi, że drabina oparta o ścianę tworzy trójkąt, co może być interpretowane jako symbol Trójcy Świętej. Przejście pod drabiną miałoby oznaczać brak szacunku i przynieść pecha.
-
Czarny kot – Czarny kot, często niesłusznie kojarzony z pechem i złymi czarami, nadal budzi obawy. Jeśli taki kot przebiegnie ci drogę, niektórzy radzą poczekać, aż ktoś inny przejdzie przed tobą, albo wrócić do domu i na chwilę usiąść.
-
Wstawanie lewą nogą – Według tego przesądu, wstając lewą nogą, ryzykujesz zły nastrój lub pechowy dzień. Dlatego warto pamiętać, aby zacząć dzień “od prawej nogi”.
Warto dodać, że w 2024 roku piątek trzynastego wypada dwa razy – we wrześniu i grudniu.
A wy? Znacie inne przesądy związane z piątkiem trzynastego? Wierzycie w pechowość tego dnia?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS