PGNiG Upstream Norway przejmie 6,45 proc. udziałów w złożu Kvitebjorn, oraz 3,225 proc. w złożu Valemon
PGNiG przejęło od Norske Shell udziały w dwóch złożach na szelfie norweskim – poinformował w poniedziałek prezes spółki Jerzy Kwieciński. Dzięki przejęciom produkcja gazu z norweskich koncesji PGNiG osiągnie w 2021 r. 0,9 mld m sześc. rocznie.
PGNiG Upstream Norway przejmie 6,45 proc. udziałów w złożu Kvitebjorn, oraz 3,225 proc. w złożu Valemon. Operatorem obydwu złóż jest Equinor. Udziały dotyczą w sumie czterech koncesji. Do finalizacji transakcji wymagana jest jeszcze zgodna norweskiej administracji.
ZOBACZ: Pieniądze od Gazpromu już na koncie PGNiG
Jak podkreślił Kwieciński, przejęcie zwiększy produkcję na koncesjach PGNiG w Norwegii o 200 mln m sześc. gazu rocznie, do poziomu 0,9 mld m sześc. w 2021 r. W zależności od momentu norweskiej zgody, spółka powinna pozyskać z nich w tym roku nawet 50 mln m sześc. gazu.
“Zbliżamy się do planowanego poziomu”
Kwieciński oświadczył także, że wydobycie z norweskich aktywów spółki w latach 2026-2027 “na pewno osiągnie poziom 2,2 mld m sześc. rocznie”. – To oznacza, że zbliżamy się do planowanego poziomu 2,5 mld m sześc. rocznie – zaznaczył Kwieciński.
💬Spółka z naszej GK #PGNiG Upstream Norway zawarła umowę z A/S Norske Shell. W jej wyniku pozyskamy udziały w złożach produkcyjnych Kvitebjørn i Valemon na Morzu Północnym. To więcej własnego gazu, który niedługo popłynie do 🇵🇱 przez #BalticPipe-prezes @JerzyKwiecinski #PGNiGw🇳🇴 pic.twitter.com/yXxXCuIXbx
— PGNiG (@GK_PGNiG) September 21, 2020
– Nie wykluczamy, że jeżeli będą inne ciekawe koncesje do przejęcia, zwłaszcza produkujące, to się nimi zainteresujemy – dodał prezes.
Po zatwierdzeniu akwizycji przez norweską administrację, PGNiG Upstream Norway będzie posiadać udziały w 32 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jak zaznaczył Kwieciński, spółka prowadzi rozmowy z potencjalnymi dostawcami gazu do zasilenia gazociągu Baltic Pipe.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
ac/ PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS