W Płocku odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PKN ORLEN, którzy wyrazili zgodę na połączenie z Grupą PGNiG. Za fuzją głosowało 81,85 proc. akcjonariuszy.
Minutą ciszy uczcili akcjonariusze PKN ORLEN obecni na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu pamięć dwóch osób, które 27 września zmarły tragicznie na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Następnie odbyło się głosowanie nad uchwałami, dotyczącymi fuzji z PGNiG.
Za połączeniem głosowała zdecydowana większość akcjonariuszy – 81,85 proc. Teraz podobną uchwałę muszą podjąć akcjonariusze PGNiG. Zgodę na przeprowadzenie transakcji wydał już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W wyniku fuzji PKN ORLEN oraz PGNiG, a wcześniej także Grupy LOTOS, udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 50 proc., więc kontrola nad nowo powstałym koncernem multienergetycznym zostanie dodatkowo wzmocniona.
Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN mówi, że zgoda akcjonariuszy PKN ORLEN jest kolejnym potwierdzeniem, że decyzje w sprawie połączenia są ważne dla przyszłości obu spółek i polskiej gospodarki.
– To także jasny sygnał, że dla bezpieczeństwa energetycznego Polski konieczna jest budowa silnego, zintegrowanego koncernu, o zdywersyfikowanych przychodach, odpornego na niezwykle dynamiczne zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. Fuzja PKN ORLEN i PGNiG to kolejny ważny krok w tym kierunku. Umożliwi ona wykorzystanie w pełni mocnych stron spółek i zwiększy wartość nowej Grupy ORLEN. Staniemy się silnym partnerem, skutecznie konkurującym na wszystkich rynkach – wyjaśnia Daniel Obajtek.
Co oznacza dla Grupy ORLEN połączenie z PGNiG?
– Jest to kolejny historyczny dzień, wielka chwila dla całego Koncernu i zwieńczenie starań zarządu, rady nadzorczej, aby Koncern stał się jeszcze większy i silniejszy – powiedział nam po przyjęciu uchwały Piotr Sabat, Członek Zarządu ds. Rozwoju PKN ORLEN.- To zwieńczenie starań, aby wdrożona ekspansja przyniosła pozytywny rezultat, nie tylko dla Koncernu, ale i dla całej polskiej gospodarki i gospodarki regionu – dodał.
Jak podkreślił, ważnym efektem fuzji będzie stabilizacja dostaw surowców energetycznych, w tym gazu, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
– Jako jeszcze większy podmiot będziemy w stanie uzyskać wyższe korzyści na rynku w zakresie inwestycyjnym, zakupowym czy stworzyć wiele innych synergii, które w tych trudnych czasach są niezbędne – zaznaczył Piotr Sabat.
Pozytywne aspekty połączenia PKN ORLEN i PGNiG mają odczuć też klienci indywidualni, dla których będzie możliwe przygotowanie kompleksowej oferty produktowej, obejmującej energię elektryczną, gaz, ciepło, usługi energetyczne, ubezpieczenia, paliwa konwencjonalne, niskoemisyjne i alternatywne.
– Zwiększenie skali firmy sprawi, że będzie możliwe wynegocjowanie lepszych warunków zakupowych i kontraktowych. W efekcie przełoży się to korzystnie na odbiorców indywidualnych – tłumaczył członek zarządu ds. Rozwoju.
Połączenie, podobnie jak w przypadku Grupy LOTOS, zostanie zrealizowane poprzez przejęcie, w ramach którego cały majątek spółki PGNiG S.A. (spółka przejmowana) zostanie przeniesiony na PKN ORLEN S.A. (spółka przejmująca). W momencie przejęcia, akcjonariusze PGNiG w miejsce posiadanych akcji obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN ORLEN i staną się jego akcjonariuszami.
Fuzja spółek ma umożliwić optymalizację i integrację własnego wydobycia węglowodorów na rynkach, na których spółki już dzisiaj są obecne, w szczególności na norweskim, ale też m.in. kanadyjskim i pakistańskim oraz polskim. Możliwe będą także dalsze działania w zakresie dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych oraz efektywniejsze zarządzanie bazą surowców. To z kolei ograniczy ryzyko, wynikające ze zmienności rynku ropy i gazu, a jednocześnie zwiększy skalę wykorzystania potencjału PGNiG w zakresie realizacji projektów poszukiwawczych (w odniesieniu do badań geologicznych i wierceń). Wśród argumentów za połączeniem wymieniana jest także większa skala działalności i stabilności finansowej, które zapewnią odporność na zachodzące zmiany rynkowe i zdolność do pozyskiwania finansowania na międzynarodowych rynkach finansowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS