A A+ A++

PGE Toruń przyłączyła w 2019 roku ponad 60 obiektów do sieci ciepłowniczej

08.01.2020r. 11:43


Ponad 60 toruńskich budynków, o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło 11,5 MWt, zostało przyłączonych w minionym roku do sieci ciepłowniczej PGE Toruń – poinformowała spółka w komunikacie. Z informacji wynika, że połowa z przyłączonych obiektów to nowopowstałe, pozostałe – to budynki właścicieli chcących zmienić ogrzewanie na ciepło sieciowe.


W 2019 roku PGE Toruń prowadziła nie tylko prace modernizacyjne i inwestycyjne na sieci ciepłowniczej (budowa 5-kilometrowej sieci do osiedla Na Skarpie, wymiana magistrali DN600 przy Dworcu Wschodnim, modernizacja węzłów grupowych i budowa indywidulanych węzłów), ale również związane z przyłączaniem nowych obiektów do sieci ciepłowniczej.

Toruńska spółka, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej PGE, przyłączyła w 2019 roku około 95 proc. nowopowstałych obiektów w Toruniu, będących w zasięgu sieci ciepłowniczej oraz około 30 budynków ogrzewanych dotąd przez własne źródła ciepła (najczęściej wykorzystujących paliwa węglowe, gazowe lub olejowe).

– W ciągu ostatnich 5 latach przyłączyliśmy do sieci ciepłowniczej 370 toruńskich budynków, których łączna moc cieplna wyniosła ponad 46 MWt – czyli tyle, ile średnio wynosi zapotrzebowanie na ciepło mieszkańców obszaru Rubinkowo lub osiedla Na Skarpie. Te dane obrazują dynamiczny rozwój rynku ciepła w Toruniu, ale nas cieszy przede wszystkim wzrost świadomości odbiorców ciepła na temat konieczności dbania o środowisko naturalne, gdyż część przyłączonej mocy pochodzi z tzw. rynku wtórnego czyli są to decyzje właścicieli o zmianie ogrzewania na ciepło sieciowe. Przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania niskiej emisji, pochodzącej z indywidualnych kotłowni – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Przyłączenia nowych obiektów były możliwe również dzięki budowie sieci i przyłączy cieplnych na nowych terenach. Największe przyłączone obiekty w zeszłym roku to: toruński ZUS, Szpital Wojewódzki (rozbudowana część), Sąd Rejonowy oraz kamienice w zabytkowej części Starówki i Bydgoskiego Przedmieściu.W przypadku tych ostatnich obiektów, właściciele skorzystali z dofinansowania w ramach prowadzonego przez PGE Toruń od 11 lat programu wsparcia likwidacji niskiej emisji na Starówce i od kilku lat na Bydgoskim Przedmieściu. Celem programu jest ochrona zabytkowych obiektów Torunia przed emisją zanieczyszczeń oraz poprawa jakości powietrza, poprzez przyłączanie budynków i lokali do miejskiej sieci ciepłowniczej.

PGE Toruń zapowiada, że w 2020 roku nadal będzie rozwijała i rozbudowywała sieć ciepłowniczą; m.in. powstaną kolejne odcinki ciepłociągu na osiedlu JAR, w rejonach ul. Targowej i Szosy Lubickiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiaski, żwiry – kiedy można wydobywać
Następny artykułZaproszenie na pijarskie jasełka