A A+ A++

PGE Polska Grupa Energetyczna przygotowywała od jesienni platformę handlu energią, z usług której mają korzystać wszyscy producenci i sprzedawcy energii. Po zniesieniu tzw. obligo giełdowego na TGE, obrót energią elektryczną nadal ma być – jak podkreśla PGE – prowadzony w sposób transparentny i konkurencyjny.

Sposób działania

Jak będzie działać nowa platforma? PGE tłumaczy, że to serwis, na którym „producenci energii i jej sprzedawcy będą mogli w sposób sprawny i efektywny znajdować partnerów biznesowych”. Za pośrednictwem platformy wytwórcy oraz odbiorcy energii elektrycznej będą mogli ogłaszać deklaracje zainteresowania nabyciem lub zbyciem określonych wolumenów energii, dokonywać rezerwacji takich deklaracji i po uzyskaniu danych potencjalnego kontrahenta zawierać transakcje bezpośrednio między zainteresowanymi podmiotami. Sprzedaż energii będzie odbywała się na podstawie umów bilateralnych pomiędzy uczestnikami PDE.

Czytaj więcej

Obsługą PDE zajmuje się spółka z grupy PGE – PGE Dom Maklerski. „Platforma Deklaracji Energii usprawni proces zakupu i sprzedaży energii na rynku, a także pozwoli na szybką i efektywną weryfikację aktualnych cen energii. Zapewni to większą przejrzystość i pozwoli wybrać najlepszą w danej chwili ofertę i sprzedawcę. Jestem przekonany, że po zniesieniu obligo giełdowego, Platforma ułatwi handel energią i zwiększy jego transparentność – wyjaśnia Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jak podkreślało jeszcze w ub. roku PGE, Przygotowana przez platforma handlu energią jest rozwinięciem funkcjonującej już platformy wspomagającej handel obowiązków mocowych. PGE przypomina, że firmy które chcą uzyskać dostęp do PDE powinny się skontaktować z PGE Domem Maklerskim, gdzie uzyskają wszystkie informacje o funkcjonowaniu Platformy.

Wątpliwości rynku

Analitycy giełdowi, z którymi rozmawialiśmy na ten temat, podkreślali, że problematyczny jest fakt, że to PGE będzie decydowała o wielkości wolumenów, które trafią na tę platformę każdego dnia. Zdaniem naszych rozmówców, platforma ta będzie pozorować istnienie wolnego rynku obrotu energią w Polsce. Ich zdaniem, PGE będzie regulować wielkość wolumenów dostępnych w ramach tej platformy handlu. Jako największy zarzut, podkreślano brak gwarancji, że cena oferowanego produktu (energii elektrycznej) będzie realnie powiązana z kosztami produkcji, a może ona być potencjalnie dyktowana przez sprzedającego. Podobnego zdania był prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Rafał Gawin pytany pod koniec roku, o ten pomysł PGE. Prezes URE co prawda pozytywnie … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLetnim i zimowym utrzymaniem brzeskich dróg oraz chodników w 2023 roku zajmie się miejska spółka ZHK. Zobacz wykaz terenów, na których będą prowadzone prace
Następny artykułWTA Adelajda: Porażka Kasatkiny, awans Rybakiny