A A+ A++

PGE Energia Odnawialna szuka optymalnych rozwiązań przy realizacji inwestycji fotowoltaicznych

07.05.2020r. 11:27


W należącym do PGE Energia Odnawialna laboratorium fotowoltaicznym w Siedlcach rozpoczęły się dwuletnie badania, których celem jest pozyskanie szczegółowych danych na temat pracy różnego typu paneli słonecznych.


Pozwoli to na wybór optymalnego rozwiązania podczas realizacji programu fotowoltaicznego Grupy Kapitałowej PGE – mówi Paweł Mazurkiewicz, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna. Za przeprowadzenie badań odpowiada spółka Elhouse, specjalizująca się w tego typu projektach.

PGE Energia Odnawialna uruchomiła laboratorium fotowoltaiczne w Siedlcach o mocy 100 kW pod koniec czerwca 2019 r. W kolejnych miesiącach spółka doposażyła je o kolejne urządzenia umożliwiające przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych badań.

W laboratorium znajdują się 24 “stoły” z modułami PV o łącznych mocach 3-5 kW. Zostały one podzielone na 8 grup o różnych właściwościach technologicznych. Dzięki zamontowanym w laboratorium inklinometrom do zdalnego odczytu kąta nachylenia paneli względem słońca, 14 czujnikom temperatury oraz pyranometrowi służącemu do pomiaru promieniowania słonecznego, jest możliwe przeprowadzenie pomiarów z najwyższą dokładnością. Opierając się o zainstalowany w Siedlcach system wizualizacji, gromadzenia danych, raportowania będzie można m.in. porównywać zestawy bateryjne, panele polikrystaliczne, monokrystaliczne i cienkowarstwowe, mikroinwertery oraz optymizery.

Zgodnie z umową, spółka Elhouse, w ramach dwuletnich badań przygotuje 24 raporty miesięczne, raport roczny praz sprawozdanie podsumowujące całe przedsięwzięcie. Zdobyta wiedza pozwoli PGE Energia Odnawialna odpowiednio realizować inwestycje w ramach Programu PV Grupy Kapitałowej PGE. Zakłada on osiągnięcie do 2030 r. ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej i zapewnienie Grupie pozycji lidera rozwoju energetyki fotowoltaicznej w Polsce.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 15 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi blisko 2212 MW.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTest&GO – zbadaj się i jedź!
Następny artykułObsługa klienta w handlu internetowym – co zmienił koronawirus?