A A+ A++

PG Silesia podsumowała miniony rok

15.01.2020r. 05:44


W ubiegłym roku pracownicy PG Silesia wydobyli ponad 3 mln t węgla, co było zgodne z założeniami przyjętymi na 2019 r. Rekordowym miesiącem dla czechowickiego zakładu okazał się lipiec, kiedy to na powierzchnię wydobyto ponad 361 tys. t urobku – poinformowała portal netTG.pl Małgorzata Bajer, dyrektor Departamentu Komunikacji i PR w PG Silesia. Ponadto w minionym roku intensywnie były prowadzone prace przygotowawcze.


Zgodnie z założeniami przez większą część roku kopalnia opierała swoje wydobycie na dwóch ścianach prowadzonych równocześnie. By tego dokonać niezbędne było sprawne prowadzenie przezbrojeń sprzętu między ścianami. Swoistym rekordem zakończyło się przezbrojenie sprzętu ze ściany 332(1) na ścianę 332(2) w pokładzie 330 – załodze PG Silesia udało się to zrobić w zaledwie 40 dni roboczych.

W ubiegłym roku w czechowickiej kopalni wydrążono ponad 10 km wyrobisk udostępniających i przygotowawczych. Najlepszym miesiącem w tym względzie okazał się maj. Wówczas wydrążono 1201 mb nowych wyrobisk. Wynik ten jest znakomitym osiągnięciem pracowników oraz rekordem w najnowszej historii kopalni. Należy w tym miejscu podkreślić, iż w warunkach PG Silesia wyrobiska najczęściej drążone są w obudowie typu ŁPSil 13/V36/4, co oznacza, że mają duży przekrój poprzeczny.

– Chcę podziękować załodze kopalni, ale także pracownikom zatrudnionym w podmiotach zewnętrznych. Wasze zaangażowanie, energia i doświadczenie w dużej mierze przyczyniły się do osiągnięcia tak dobrych wyników operacyjnych PG Silesia w 2019 r. – tak skomentował osiągnięcia kierownik ruchu zakładu górniczego PG Silesia Roman Kołatek.

Istotny dla przyszłości czechowickiej kopalni był grudzień 2019 To wtedy koncesja na wydobywanie węgla i metanu, jako kopaliny towarzyszącej, w macierzystym obszarze górniczym została wydłużona do 31 sierpnia 2044. Decyzję taką – w imieniu ministra klimatu – wydał główny geolog kraju Piotr Dziadzio.

– Jesteśmy zadowoleni z faktu, że koncesja dla naszej kopalni została wydłużona. Pozwala to nam skupić się na planowaniu zarówno tej bliższej jak i dalszej przyszłości; na tworzeniu strategii dla naszej kopalni. Sytuacja na rynku węgla zarówno w Polsce jak i na świecie nie jest najlepsza. W dobie wszechogarniającego nas pojęcia dekarbonizacji, modzie na energię zieloną, a jednocześnie będąc zasypywanym węglem z zagranicy, my w PG Silesia konsekwentnie staramy się robić wszystko, by w tych wymagających warunkach móc funkcjonować. Na wiele aspektów naszej pracy nie mamy wpływu, ale jedno jest pewne – mamy wpływ na organizację naszej pracy i zaangażowanie. Tego załodze PG Silesia na pewno nie brakuje – podsumował prezes PG Silesia Jan Marinov.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZwiązkowcy PGG żądają spotkania z zarządem w sprawie wysokości czternastek
Następny artykułRada nadzorcza JSW wyraziła zgodę na sięgnięcie po środki z tzw. funduszu stabilizacyjnego