A A+ A++

Przedstawiciele inicjatywy pod hasłem Zielone Zarzecze wystosowali petycję w sprawie przyszłości działki między Hotelem Karmel a Pałacem na Wodzie. Mieszkańcy nie zgadzają się ze zmianami proponowanymi przez Urząd Miejski w Augustowie w nowym planie zagospodarowania przestrzennego części Netty i Necka. W tej sprawie w lokalnym radiu wypowiedział się zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz. Mieszkańcy uważają, że Chodkiewicz kłamie.

Mieszkańcy w petycji skierowanej do burmistrza miasta i rady miejskiej zwracają się o utrzymanie zieleni parkowej na terenie położonym pomiędzy hotelem Karmel a Pałacem na Wodzie. Działka o powierzchni 1,8 ha w obecnym planie zagospodarowania przestrzennego stanowi zieleń parkową i jest własnością miasta.

Działka nr ew. 1/16 wraz z nabrzeżem rzeki Netty bezspornie stanowi ważną część niezwykle cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenów na mapie Augustowa. To jedno z najliczniej i najchętniej uczęszczanych miejsc przez Augustowian oraz przyjezdnych. I choć położone jest w samym sercu miasta, to wciąż pozostaje dla nas ostoją niezakłóconej przyrody, przynosi spokój i harmonię. Bulwary nad Nettą w Augustowie wraz z sąsiadującą działką 1/16 bez względu na porę roku urzekają swym pięknem i utwierdzają nas Mieszkańców w przekonaniu, że to niezwykłe bogactwo w sercu miasta należy zachować, pielęgnować a przede wszystkim uchronić od zabudowy i zabetonowania.” –czytamy w petycji.

Inicjatorzy petycji podkreślają, że są zaniepokojeni planami władz miasta Augustowa związanymi z przygotowywaniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Działka ta bowiem w proponowanych przez urząd zmianach planu ma być przeznaczona pod zabudowę usługowo-hotelową, zostanie sprzedana, a co za tym idzie zabetonowana. (treść całej petycji publikujemy niżej).

W tej kwestii wypowiedział się na antenie radiowej Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza Augustowa, który mówił, że miasto pracuje nad zmianą planu zagospodarowania tego terenu i prace nad nim są związane między innymi z rozwojem bazy sanatoryjno-hotelowej w Augustowie. Dodał, że w sprawie planu prowadzone są konsultacje społeczne i pojawiły się różnice zdań w tej kwestii. W swojej wypowiedzi Filip Chodkiewicz zaznaczył, że : „pojawia się pytanie czy w ciągu nad rzeką Nettą czy mogłoby powstać kolejne sanatorium, czy lepiej żeby nie powstało no i na ten temat oczywiście zdania są podzielone. Ci którzy mieszkają najbliżej tej działki z oczywistych względów chcieliby mieć po sąsiedzku zielony nieużytek na którym nic się nie dzieje, natomiast spora część mieszkańców pozostałych części miasta uważa, że strefa nasza, uzdrowiskowa, sanatoryjna powinna się rozwijać i miasto powinno tworzyć możliwości do tego, żeby kolejne sanatoria w Augustowie powstawały. To jest taki klasyczny dylemat, czy zachować nieużytki w środku dzielnic, czy jednak pozwolić się rozwijać na przykład biznesowi sanatoryjnemu” (cytat wypowiedzi).

Dodał też, że „to jest jasne, że Augustów jest miejscem przyjaznym dla turystów, dla mieszkańców między innymi dlatego, że ma taki zdrowy balans między tym co jest zbudowane, a tym co jest wytworzone przez naturę i o tym musimy pamiętać. Tutaj na pewno te głosy będą wzięte pod uwagę, co prawda trudno mi teraz wypowiadać się za radnych. Wspomnę, że to rada miejska przyjmuje plany zagospodarowania przestrzennego i to radni będą nad tym pochylać, dyskutować, zresztą już dyskutują na komisji rozwoju, no i tu oni staną nad takim dylematem, jak pogodzić te dwie wartości, z jednej strony wartość rozwoju Augustowa jako uzdrowiska, a z drugiej strony wartość taką, że mamy sporo terenów zielonych. Tutaj trzeba znaleźć na pewno kompromis, no i nad tym już radni będą się głowić jak to zrobić” (cytat wypowiedzi).

Wypowiedzi zastępcy burmistrza w radio zbulwersowały inicjatorów petycji i w mediach społecznościowych „Zielonego Zarzecza” pojawił się taki oto wpis:

Czujemy się w obowiązku sprostować nieprawdziwe informacje, które dziś w rozgłośni radiowej Radio5 wygłosił Pan Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza Augustowa nt. zieleni i założeń planu części Netty i Necka.

Fakty:

1. Założenia nowego planu zaprezentowane przez Ratusz w czasie konsultacji społ. w dn. 25-26.08.2020 r. jednoznacznie wskazały lokalizację nowych usług z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego oraz nowych sanatoriów (symbol ZUU) nad jez. Necko, tj. na obszarze nowego Parku Uzdrowiskowego oraz przy ul. Zdrojowej (patrz symbole na zał. mapie ratusza: 2ZUU, 3ZUU, 4ZUU).

2. Wbrew temu co twierdzi Pan Filip Chodkiewicz, teren przy Bulwarze nad rz. Nettą położony pomiędzy hotelem Karmel a Pałacem na Wodzie (ten, którego dotyczy petycja) jest przeznaczony pod usługi turystyczne czyli hotel itp. (symbol UT). Prawdą jest też to, że pierwotnie Ratusz planował w tym miejscu usługi turystyczne oraz usługi kultury (UT/UK) jednak opcja UK została przez Pana Burmistrza odrzucona (można o tym doczytać w raporcie z konsultacji zamieszczonym na BIP UM).

Pan Filip Chodkiewicz nie uczestniczył w konsultacjach społecznych, a więc najwyraźniej nie powinien zabierać głosu w tej ważnej sprawie.

Nieprawdziwe informacje podane przez Pana Filipa w rozgłośni lokalnej dezinformują społeczność Augustowa i niestety dyskredytują cel, jakim jest zachowanie dobra publicznego na jednej z ostatnich zielonych działek wzdłuż rz. Netty w Augustowie.

3. Czy przedmiotowa działka to nieużytek – jak się o niej wyraził Pan Filip Chodkiewicz w rozgłośni Radia 5? Oceńcie Państwo sami. Naszym zdaniem takich naturalnych miejsc obecnie nie spotyka się w miastach, gdyż zostały zabetonowane.

Foto panoramy z widokiem na przedmiotowy teren,

źródło UM w Augustowie (strona główna).

Link do wypowiedzi:

https://radio5.com.pl/…/co-z-zielenia-przy-deptaku-nad…/

SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA

MIESZKAŃCY DZIELNICY ZARZECZE,

MIESZKAŃCY MIASTA AUGUSTOWA



 

Burmistrz Miasta Augustowa,

Rada Miejska w Augustowie

ul. 3 Maja 60,

16-300 Augustów



 

PETYCJA



 

My, mieszkańcy Augustowa, zwracamy się z postulatem utrzymania zieleni parkowej na terenie położonym nad rzeką Nettą w Augustowie pomiędzy hotelem Karmel a Pałacem na Wodzie [działka nr ew. 1/16 obręb 0004 Augustów, pow. łączna 1.8 ha, patrz Zał. 1], w przygotowywanym obecnie nowym planie zagospodarowania przestrzennego części miasta Augustowa zwanego „Al. Kard. Wyszyńskiego – Strefa „A” – jezioro Necko”, z jednoczesnym przeznaczeniem tego terenu na utworzenie w przyszłości naturalnego, ekologicznego parku.

Uzasadnienie

Działka o nr ew. 1/16 obręb 0004 w Augustowie zgodnie z obecnym planem zagospodarowania przestrzennego stanowi zieleń parkową i w całości stanowi własność Gminy Miasto Augustów (patrz Zał. 2). Według ewidencji gruntów działkę tę stanowią dwa grunty leśne: las oraz grunty zadrzewione zakrzewione o powierzchni odpowiednio 1,0143 ha i 0.8062 ha (łącznie ok. 1.8 ha).

Działka nr ew. 1/16 wraz z nabrzeżem rzeki Netty bezspornie stanowi ważną część niezwykle cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenów na mapie Augustowa. To jedno z najliczniej i najchętniej uczęszczanych miejsc przez Augustowian oraz przyjezdnych. I choć położone jest w samym sercu miasta, to wciąż pozostaje dla nas ostoją niezakłóconej przyrody, przynosi spokój i harmonię. Bulwary nad Nettą w Augustowie wraz z sąsiadującą działką 1/16 bez względu na porę roku urzekają swym pięknem i utwierdzają nas Mieszkańców w przekonaniu, że to niezwykłe bogactwo w sercu miasta należy zachować, pielęgnować a przede wszystkim uchronić od zabudowy i zabetonowania.

Dlatego z wielkim niepokojem i smutkiem obserwujemy plany Urzędu Miasta w Augustowie, który chce ten wyjątkowy dla nas Mieszkańców teren sprzedać pod zabudowę usługowo-hotelową czyli, zwyczajnie zabetonować i przekazać w prywatne ręce (takie bowiem przeznaczenie przedmiotowej działki znajduje się w założeniach nowego planu zagospodarowania przestrzennego pt. „Al. Kard. Wyszyńskiego – Strefa „A” – jezioro Necko”).

Naszym zdaniem, w czasach silnie postępującej urbanizacji otoczenia i redukcji terenów zielonych, zabetonowanie tego miejsca jest niewłaściwym kierunkiem, jest działaniem na szkodę mieszkańców miasta Augustowa. To rozwiązanie pozbawia nas najpiękniejszego fragmentu miasta Augustowa, zaś miasto Augustów pozbawia tożsamości i rozpoznawalności ponieważ teren ten tworzy w dolinie rzeki Netty i jez. Necko zintegrowaną ostoję leśną, unikalną w skali naszego regionu a nawet kraju. Jest to teren, który widnieje niemal na każdej widokówce miasta Augustowa a zatem stanowi o wyjątkowości miasta Augustowa.

Chcielibyśmy, aby zostały uwzględnione propozycje mieszkańców miasta Augustowa zgłoszone podczas konsultacji społecznych przeprowadzanych w dniach 25-26.08.2020 r. ażeby teren ten pozostał nadal w majątku gminy i służył wszystkim Augustowianom. Naszym zdaniem na tym wyjątkowym terenie należy utrzymać zieleń parkową z możliwością utworzenia w przyszłości np. parku. Teren jest duży i mógłby pomieścić wiele elementów infrastruktury naturalnie wkomponowanych w teren. Mogłyby to być między innymi drewniane kładki i plac zabaw dla dzieci, ścieżki edukacyjne, przyrodnicze, a także budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów. Chodzi o to, żeby było to jak najbardziej naturalne miejsce. Takiego miejsca nie mamy w Augustowie.

Uważamy, że zachowanie zieleni parkowej i utworzenie w przyszłości np. parku w tym miejscu to inwestycja w jakość życia Augustowian. Parki to ogromne bogactwo każdego miasta. Stanowią miejsce spotkań mieszkańców, odpoczynku i zabawy dla dzieci. To serce każdego miasta. Wpływają pozytywnie na miejski ekosystem. Krótko mówiąc dzięki nim żyje się lepiej.

Zwracamy się z apelem do Radnych Rady Miasta Augustowa, aby zauważyli i poparli głos społeczności wyrażony w niniejszej petycji a przede wszystkim podjęli stosowne działania w celu ochrony/zabezpieczenia działki nr ew. 1/16 przed przeznaczeniem jej pod zabudowę usług turystycznych i hotelowych w tworzonym nowym planie przestrzennym. Nasza prośba wynika z dbałości o dobro wspólne i otoczenie przyrodnicze, w którym wszyscy żyjemy.

Pragniemy zauważyć, że niezwykle trudna sytuacja epidemiologiczna związana z Covid-19 która panuje w chwili obecnej utrudnia, a wręcz uniemożliwia wyjście do zainteresowanych tematem Augustowian i zbieranie poparcia w zwyczajowej formie. Stąd forma petycji.



 



 



 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKlangor na pierwszym zwiastunie. Polski serial z Arkadiuszem Jakubikiem w roli głównej
Następny artykułAndrzej Witkowski chce rewolucji