Data dodania: 2019-09-18 (13:35) Komentarz surowcowy DM BOŚ
W pierwszej połowie bieżącego tygodnia inwestorzy na rynku ropy naftowej nie mogą narzekać na brak emocji. Po poniedziałkowej dynamicznej zwyżce cen tego surowca po atakach na kluczowe rafinerie w Arabii Saudyjskiej w miniony weekend, wczorajsza sesja przyniosła nie tyle ochłodzenie emocji, co runięcie notowań ropy naftowej w dół. Cena amerykańskiej ropy WTI spadła poniżej 59 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent zniżkowały do okolic 64 USD za baryłkę.
Główną przyczyną wczorajszych spadków cen ropy naftowej były zapowiedzi szybkiego powrotu produkcji ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej do normy. Minister energii tego kraju zapowiedział, że dostawy saudyjskiej ropy do dotychczasowych odbiorców wróciły do normy – głównie ze względu na możliwość wykorzystania ogromnych zapasów ropy naftowej będących w posiadaniu Saudyjczyków. Ponadto, według tamtejszych władz, powrót do pełnych możliwości produkcyjnych nastąpi do końca września – a więc dużo wcześniej niż oczekiwano. Po tym, jak dronowe ataki wymazały ponad połowę saudyjskiej produkcji ropy naftowej, na rynku pojawiły się obawy, że powrót do normalności potrwa znacznie dłużej.
Dzisiaj rano notowania ropy naftowej poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia, jednak nie ulega wątpliwości, że o stabilizacji na tym rynku na razie nie może być mowy. Ceny ropy naftowej wciąż są podatne na dużą zmienność, wynikającą z niepewności dotyczącej dalszego rozwoju wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Arabia Saudyjska, są przekonane, że za sobotnimi atakami stoi Iran i zobowiązują się do przedstawienia na to dowodów. To stanowcze podejście do Iranu budzi obawy o zaognienie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Jednocześnie, sam Iran zaprzecza, jakoby był zaangażowany we wspomniane ataki, a także powtarza, że nie chce otwartej wojny. Całość składa się na skomplikowany obraz sytuacji, w którym polityczne rozgrywki mogą doprowadzić do różnych rezultatów.
ZŁOTO
Cena złota w konsolidacji w oczekiwaniu na decyzję Fed.
Na rynku złota od paru dni trwa uspokojenie nastrojów. Notowania kruszcu na początku bieżącego tygodnia poruszają się w konsolidacji w okolicach 1500-1515 USD za uncję. Okolice 1500 USD za uncję pozostają kluczowym psychologicznym poziomem wsparcia, którego na razie stronie podażowej nie udało się skutecznie pokonać. Z drugiej strony, strona popytowa wydaje się na razie zbyt słaba, aby atakować tegoroczne (i wieloletnie) maksima cenowe w okolicach 1560 USD za uncję.
Kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia, które może stanowić dla złota impuls cenotwórczy, jest dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej dotycząca stóp procentowych w USA. Obecnie większość uczestników rynku oczekuje cięcia stóp o 25 pkt. bazowych, jednak oczekiwania te nie są tak wyraziste jak jeszcze w poprzednim tygodniu. Im bardziej gołębie stanowisko Fed, tym lepiej dla złota. Warto jednak pamiętać o tym, że na ceny kruszcu wpływa także podejście inwestorów do ryzyka – uspokojenie nastrojów na Bliskim Wschodzie jest czynnikiem ograniczającym potencjał wzrostowy notowań kruszcu.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.
2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.
2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.
2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.
2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.
2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.
2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.
2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.
2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.
2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS